Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 

Mnenja in pripombe k predlogu Zakona o varovanju kulturne dediščine (ZVKD-2)

FF je osrednja slovenska visokošolska ustanova na področju humanistike. Na fakulteti so se šolale in se še šolajo številne generacije arheologov, etnologov – antropologov, umetnostnih zgodovinarjev in zgodovinarjev, ki sestavljajo hrbtenico sistemskega varstva dediščine na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije, v muzejih in na Ministrstvu za kulturo, kot profesorji v osnovnem, srednjem in visokošolskem izobraževanju prevzemajo odločilno vlogo pri izobraževanju in osveščanju o pomenu dediščine, poleg tega pa opravljajo še številne službe in dejavnosti v prid dediščine. Člani FF se znanstveno ukvarjajo tudi s konservatorstvom, muzeologijo in heritologijo in s svojimi raziskavami postavljajo smernice za razvoj in delovanje muzejev in služb za varstvo kulturne dediščine. Zato se fakulteta čuti dolžno in poklicano, da predstavi nekaj načelnih, pa tudi povsem konkretnih pripomb k predlogu ZVKD-2. Pripombe na predlog ZVKD-2 so podali tudi: skupina študentk in študentov Interdisciplinarnega doktorskega študijskega programa Humanistika in družboslovje (HiD UL), področje heritologija, Slovensko umetnostnozgodovinsko društvo, raziskovalci s področij arheologije, etnologije in kulturne antropologije FF in prof. dr. Mojca Ramšak, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF.
Vse dokumente najdete na spletni strani Leta dediščine FF (zavihek Mnenja in pripombe k predlogu Zakona o varovanju kulturne dediščine (ZVKD-2)).

Vabilo k oddaji prispevkov za mednarodni bienalni simpozij SyntaxFest 2025

Vljudno vabljeni k oddaji prispevkov za mednarodni bienalni simpozij SyntaxFest 2025, v okviru katerega se bo od 26. 8. do 29. 8. 2025 v Ljubljani odvilo pet konferenc s področja empirične skladnje, korpusnega jezikoslovja in obdelave naravnega jezika. Rok za oddajo prispevkov (kratkih, dolgih ali že objavljenih) je 15. 4. 2025, več informacij o posamičnih dogodkih in skupnem zbiranju prispevkov pa je na voljo na spletni strani. Simpozij v sodelovanju z mednarodnimi partnerji organizirajo raziskovalci s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani ter Slovenskega društva za jezikovne tehnologije.
Javni natečaj za najboljši esej Dediščina – navdih

FF v okviru projektov Leto dediščine FF in Evropska noč raziskovalcev – Humanistika, to si ti! razpisuje natečaj za najboljši izvirni esej študijskega leta 2024/25 na naslovno temo Dediščina – navdiha. Glavni namen natečaja je v duhu tradicije kritičnega mišljenja med študenti in študentkami spodbuditi premisleke o pomenu, vlogi in poslanstvu dediščinskih raziskav in različnih vrst dediščine, ki so pomembne sestavine kulturne identitete, a tudi izraz kulturne raznolikosti. Bistven namen eseja je tudi okrepiti zavedanje in védenje o kulturni dediščini kakor védnost in vrednost vsega tistega, kar nam je bilo posredovano iz preteklosti in lahko neizčrpno bogati ne samo naša življenja, ampak nas navdihuje in nagovarja pri zazrtosti naprej, v prihodnost. Natečaj je odprt od 8. 2. do 8. 9. 2025. Na natečaju lahko sodelujejo študentke in študenti slovenskih in tujih univerz. Prispevki naj bodo napisani v slovenščini v obsegu 10.000 do 15.000 znakov s presledki. Prispevke v elektronski obliki (PDF datoteka) pošljite na elektronski naslov ana.jenkokovacic@ff.uni-lj.si s pripisom Natečaj za najboljši izvirni esej Leto dediščine FF. Besedilo mora vsebovati ime in priimek avtorja oziroma avtorice, fakulteto ter univerzo, ki jo obiskuje, ter elektronski naslov.

Več

Novosti Znanstvene založbe FF


- ELOPE: Letn. 21, št. 2 (2024): Irska književnost in neanglofonska Evropa

Do revije lahko prosto dostopate na portalu Revije ZUL.

- Knjižnica: Letn. 68, št. 4 (2024) – v sozaložništvu z Zvezo bibliotekarskih društev Slovenije

Do revije lahko prosto dostopate na portalu Revije ZUL.

DOGODKI
Informativni dnevi na FF (14. in 15. 2. 2025)

Informativna dneva za dodiplomske študijske programe (1. stopnja) bosta potekala v petek in soboto (14. in 15. februarja 2025). Razpored predstavitev najdete na tej povezavi. Oba dneva bo organizirana tudi spletna predstavitev Referata za dodiplomski študij FF, namenjena vsem zainteresiranim kandidatkam in kandidatom, na kateri bodo predstavili splošne informacije v zvezi s prijavo na razpis za vpis in vpisom (študijsko leto 2024/2025).  Več informacij najdete na spletni strani.
 
Thomas Hochradner, Od festivalskega glamurja do čaja ob petih: salzburška glasbena dediščina v dialogu s sedanjostjo

Vljudno vabljeni na naslednji dogodek cikla predavanj Leta dediščine FF. V torek, 18. 2. 2025, bo na FF gostoval prof. dr. Thomas Hochradner s predavanjem Od festivalskega glamurja do čaja ob petih: salzburška glasbena dediščina v dialogu s sedanjostjo. Predavanje v angleščini bo ob 18. uri v pred. 34. Redkokdaj sta se elitna glasbena kultura in prizemljeno muziciranje srečala na tako majhnem prostoru kot v Salzburgu in redkokje so turistični interesi tako močno vplivali na lokalno glasbeno življenje. Korenine tega razvoja izvirajo v 19. stoletju, prav v času kulturnega provincializma, ko je Salzburg s koncem ozemeljske samostojnosti izgubil rezidenčno privlačnost. Ponovno naj bi jo pridobili v času habsburške monarhije, s prvimi Mozartovimi festivali, nato pa v 20. stoletju z ustanovitvijo Salzburškega festivala. Hkrati pa je mestno prebivalstvo razvilo samostojen profil, ki je združeval tradicijo z vtisi sedanjosti. To je privedlo do razvoja soobstoja – ali vzporednega obstoja – globalnosti in regionalnosti, zaradi česar je Salzburg v mnogih pogledih tako poseben. Predavanje se bo osredotočalo na to specifično vprašanje.

Več

Literarna Ljubljana v 18. stoletju

Vljudno vabljeni na vodenje dr. Luke Vidmarja (Inštitut za slovensko literaturo in literarne vede ZRC SAZU) v okviru obiskov dediščine Leta dediščine FF. Vodenje bo v sredo, 19. 2. 2025, s pričetkom ob 11. uri (zbirno mesto: pred Zoisovo palačo, Breg 22, Ljubljana). Ljubljana znotraj obzidja v 18. stoletju ni štela več kot deset tisoč prebivalcev, vendar je v njej teklo živahno literarno življenje. Na poti skozi mesto bomo obudili spomin na nekatere stavbe in prostore, v katerih se je v tistem času razvijalo raznovrstno ljubljansko slovstvo v slovenščini, nemščini in latinščini. Sprehodili se bomo mimo palače, v kateri se je javnosti prvič predstavila Akademija operozov, cerkve, kjer sta pridigala Jernej Basar in Valentin Vodnik, knjižnice, v kateri je škofijska komisija pregledovala nov slovenski prevod Svetega pisma, hiše, v kateri so prodajali Linhartov Poskus zgodovine Kranjske / Versuch einer Geschichte von Krain, in mesta, kjer so zalotili bakrorezca Weinmanna z nespodobnimi tiski. Spomnili se bomo, za katerimi okni se je zbiral Zoisov krog, kje je svoje poslušalce navduševal Rogerij Ljubljanski in na katerem odru posvetnega gledališča so Ljubljančani prvič zaslišali slovensko besedo.


 
PREGLED MEDIJSKIH OBJAV
Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Izpostavljamo nekaj objav. 
Zimska šola slovenskega jezika: “Skloni so v slovenščini najtežji” (Zimska šola slovenskega jezika na FF, ki jo organizira CSDTJ, rtvslo.si, 31. 1. 2025)
 
Jaltska konferenca je začrtala obris povojne Evrope. 80 let pozneje strahovi majhnih ostajajo
enaki. (izjava izr. prof. dr. Kornelije Ajlec, Oddelek za zgodovino FF, rtvslo.si, 4. 2. 2025)

 
Negostoljubne knjižnice v izpitnem obdobju (odprtost čitalnic na FF ob nedeljah, izjava prodekana FF izr. prof. dr. Mateja Hriberška, Val 202, 6. 2. 2025)
 
Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter
YouTube
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si