Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 
Odbojkarja FF prvaka UL v odbojki na mivki

28. 5. 2025 je potekalo finale v Univerzitetni odbojkarski ligi v odbojki na mivki. Na finalnem turnirju, ki je potekal v športnem parku Ludus Beach Park v Črnučah, sta Alex Radosavljevič in Gašpar Benjamin s FF osvojila končno prvo mesto. V velikem finalu sta premagala ekipo Fakultete za elektrotehniko UL z rezultatom 2:0 (14,11) in vseskozi prevladovala na igrišču. Alex je bil izbran tudi za MVP igralca – najkoristnejšega igralca lige. Iskrene čestitke!

Pri dekletih sta po porazu v polfinalu (2:1) proti kasnejšim zmagovalkam, ekipi Fakultete za šport UL, Ana Grajžl in Ivana Nagode s FF uspeli zmagati proti ekipi Pedagoške fakultete UL in osvojili končno 3. mesto, za kar jima tudi iskreno čestitamo!

Več

Foto: Športna zveza Univerze v Ljubljani
Promoviranih 38 doktoric in doktorjev znanosti s FF

UL je 2. in 3. 6. 2025 v Slovenski filharmoniji promovirala doktorice in doktorje znanosti. Med promoviranimi je bilo tudi 38 doktoric in doktorjev znanosti naše fakultete. Iskrene čestitke!

Doktorice in doktorje znanosti ter prejemnice in prejemnike priznanj za pomembna umetniška dela je na prvi podelitvi poleg rektorja UL prof. dr. Gregorja Majdiča nagovoril tudi slavnostni govorec, prof. dr. Svanibor Hubert Pettan z Oddelka za muzikologijo FF, ki je zbranim povedal: "Kjer koli boste nadaljevali po vaših doktoratih, bodite odprtega duha in odpirajte nove poti. Izpopolnjujte se v različnih okoljih in hkrati vabite znanstvenike in umetnike od drugod v vaša okolja."

Več

Foto: Katja Kodba, STA
Mednarodna znanstvena konferenca o zahodnoslovanskih študijah

29. 5. 2025 je na FF potekala enodnevna mednarodna znanstvena konferenca z naslovom Zahodnoslovanski jeziki, književnosti in kulture: izhodišča in izzivi za 21. stoletje. Dogodek je bil organiziran ob 20. obletnici samostojnih študijskih programov češkega jezika in književnosti, polonistike ter slovakistike na Oddelku za slavistiko. Konferenca je združila domače in tuje strokovnjake s področja zahodne slavistike, ki so v dveh tematskih sekcijah – jezikoslovni in literarnovedni – razpravljali o aktualnih raziskovalnih vprašanjih, metodoloških pristopih ter izzivih poučevanja in prevajanja zahodnoslovanskih jezikov. Posebna pozornost je bila namenjena tudi recepciji zahodnoslovanskih književnosti v slovenskem prostoru. Dogodek je bil tesno povezan z izidom tematske številke revije Jezik in slovstvo 1-2 (2025), kjer so bili objavljeni prispevki sodelujočih raziskovalcev. Konferenco je sklenila okrogla miza o perspektivah zahodne slavistike v 21. stoletju in pomenu mednarodnega sodelovanja. Poleg domačih strokovnjakov so sodelovali priznani raziskovalci iz mednarodno priznanih institucij, kot so Masarykova univerza v Brnu, Bielsko-Bialska Univerza, Varšavska univerza, Univerza v Celovcu. Dogodek je pomembno prispeval k utrjevanju vloge zahodne slavistike v mednarodnem raziskovalnem prostoru ter k obeležitvi dveh desetletij njenega razvoja na FF.
Gostovanje na Filološki fakulteti Univerze v Prištini

Prof. dr. Vesna Požgaj Hadži in prof. dr. Sonja Novak Lukanović sta med 26. in 30. 5. 2025 v okviru Erasmus+ KA1 gostovali na Filološki fakulteti Univerze v Prištini, na programu Balkanski študiji. V okviru predavanj in delavnic sta s kolegi in študenti diskutirali o odnosu jezika in politike v srednjojužnoslovanskem prostoru ter o jezikovni raznolikosti v Sloveniji. O možnostih sodelovanja sta se pogovarjali s prodekanjo prof. dr. Milote Sadiku, vodjo programa Balkanskih študijev in Seminarja albanskega jezika, literature in kulture prof. dr. Lindito Rugova ter direktorico Centra za jezike doc. dr. Seniho Krasniqi.

Oddaja Dogodek tedna (intervju s prof. dr. Vesno Požgaj Hadži, Oddelek za slavistiko UL FF, Program v srbskem jeziku Radio Kosova 2 (RTK), 29. 5. 2025, pogovor je vodila Zulfija Jakubi)
Okrogla miza Gradovi in dvorci: prilagojena ponovna raba

Okrogla miza je eden od rezultatov sodelovanja med Oddelkom za geografijo in Oddelkom za umetnostno zgodovino FF pri raziskavah funkcionalno razvrednotenih območij z dediščino. Poseben segment teh območij predstavljajo prav gradovi in dvorci s svojimi parki in pripadajočimi objekti, saj se v večini primerov funkcionalno razvrednoteno območje pokriva z zavarovanim območjem dediščine. Pogovor o pristopih k varovanju in vzpostavitvi novih funkcij v spomeniško zaščitenih grajskih prostorih sta usmerjali Barbara Lampič (Oddelek za geografijo FF) in Renata Novak Klemenčič (Oddelek za umetnostno zgodovino FF). V dinamični razpravi z arhitektom Andražem Keršičem, konservatorjem Matevžem Remškarjem in Lucijo Čakš Orač, vodjo oddelka za okolje in prostor Občine Šmarje pri Jelšah, so spregovorili o trenutnih pogojih za prenove gradov, o dejavnostih in vsebinah, ki jih lahko umestimo v grajske stavbe, o deležnikih, ki bi morali pri umeščanju vsebin sodelovati, in o tem, kako različne funkcije vplivajo na stavbo in njeno trajnostno rabo.

Več

Foto: arhiv Oddelka za geografijo FF
Novosti Znanstvene založbe FF

- Matjaž Barbo: Lucijan Marija Škerjanc

Publikacija je na voljo v Knjigarni FF.  Do nje lahko prosto dostopate na portalu E-knjige ZUL.

- Andragoška spoznanja: Letn. 31, št. 1 (2025): Sodobni pogledi na mednarodne primerjalne raziskave, omrežja in poučevanje na področju izobraževanja odraslih

Do revije lahko prosto dostopate na portalu Revije ZUL.

- Jezik in slovstvo: Letn. 70, št. 1–2 (2025)

Do revije lahko prosto dostopate na portalu Revije ZUL.

Več
Glasovanje za Modro fakulteto FF

Modra fakulteta pri Centru za izobraževanje FF je prejemnica priznanja Andragoškega centra RS Slovenije na področju vseživljenjskega učenja za inovativno in navdihujoče delo v izobraževanju starejših ter nominiranka za NAJzgodbo vseživljenjskega učenja leta 2025.  Predstavitev Modre fakultete FF in intervju s prof. dr. Nives Ličen, pobudnico ustanovitve Modre fakultete, in doc. dr. Mojco Leskovec, vodjo CIFF-a,  si lahko ogledate oz. preberete na tem zavihku. Svoj glas za Modro fakulteto FF kot NAJzgodbo vseživljenjskega učenja leta 2025 pa lahko vsak dan do 8. junija prispevate na zavihku.
DOGODKI
Razstava: Petra Berčan: Včasih pozabim dihati

Prisrčno vabljeni na odprtje razstave Včasih pozabim dihati Petre Berčan, ki bo danes, 6. 6. 2025, ob 18. uri v Galeriji Peti štuk na FF. Razstava bo na ogled do 30. 8. 2025. Petra Berčan je umetnica ter oblikovalka, rojena in delujoča v Ljubljani. Srednješolsko izobrazbo je zaključila kot industrijska oblikovalka ter nadaljevala študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je leta 2022 diplomirala s smeri oblikovanje unikatov. Razstavljala je na skupinskih in samostojnih razstavah po Sloveniji.

Več
Potujoči spomeniki Zenice (BiH)

V torek, 10. 6. 2025, ob 18.00 uri bo v okviru Erasmus+ izmenjave na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF (P1) gostoval izr. prof. dr. Mirza Džananović (Univerza v Zenici, BiH) s predavanjem z naslovom Potujoči spomeniki Zenice (BiH). Predavanje bo v angleškem jeziku. Dogodek poteka v okviru Leta dediščine FF. Vabljeni!
PREGLED MEDIJSKIH OBJAV
Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Izpostavljamo nekaj objav.
Prva makedonska pesnica je bila slovenskih korenin (gostja oddaje je bila izr. prof. dr. Namita Subiotto, Oddelek za slavistiko FF, 3. program Radia Slovenija – program Ars, 30. 5. 2025)

Vojna in (ne)moč umetnosti (v oddaji sodeloval viš. znan. sod. dr. Gregor Moder, Oddelek za filozofijo FF, Prvi program Radia Slovenija, 30. 5. 2025)
 
Dekanja po volitvah: »V svetu, kot se odpira pred nami, bi morali več govoriti o preprečevanju vojn kot o nujnosti oboroževanja.« (pogovor z dekanjo FF prof. dr. Mojco Schlamberger Brezar, Ljubljanainfo.com, 1. 6. 2025)
 

Liber.ac 2025: Alojzija Zupan Sosič, Berem pesmi
 
Posnetki ostalih pogovorov se nahajajo na spletni strani
Sejma akademske knjige Liber.ac.

Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter
YouTube
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si