Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 
Čestitke Ani Schnabl za kresnika

Časopisna hiša Delo je na kresno noč podelila letošnjo nagrado kresnik, ki jo je prejela Ana Schnabl za delo September (založba Beletrina). Ana Schnabl je študirala na FF ter zaključila študij dvopredmetnih nepedagoških smeri Filozofija in Primerjalna književnost. Med nominiranimi deli za nagrado kresnik sta bili še deli Tine Perić Ćrtice (založba Goga) in Anje Radaljac Prst v prekatu (založba Litera). Obe avtorici sta diplomirali na FF, in sicer je Tina Perić diplomantka programov Hrvaški, srbski in makedonski jezik s književnostmi in Sociologije kulture, Anja Radaljac pa Primerjalne književnosti. Na prireditvi so podelili tudi Delovo nagrado za mladega kritika, ki jo je prejela literarna kritičarka Petruša Golja, sicer študentka drugostopenjskih dvopredmetnih programov Anglistika in Francistika na FF. Nagrajenkama in nominirankama iskreno čestitamo in jim želimo še veliko dobrih in uspešnih del.

Več v prispevku na rtvslo.si

Foto: BoBo/Borut Živulović (na rtvslo.si)
Promenadni koncert ob odprtju razstave Dediščina, navdih. Raziskovalci_ke na delu

Bogat program Leta dediščine FF, sestavljen iz cikla predavanj, okroglih miz in obiskov dediščine na terenu ter obogaten z raznolikimi dogodki posameznih oddelkov, smo zaokrožili z razstavo Dediščina, navdih. Raziskovalci_ke na delu na Gallusovem nabrežju v Ljubljani. Na razstavi so z osemnajstimi fotografskimi posnetki predstavljeni različni vidiki dela naših znanstvenic in znanstvenikov, spremljevalna besedila pa dodatno osvetljujejo določene pristope, specifične za posamezne discipline. Odprtje razstave, ki je potekalo 1. 7. 2025, je s svojim promenadnim koncertom pospremil Papirniški pihalni orkester Vevče. Zbrane je nagovoril Sašo Jerše, prodekan za doktorski študij in znanstvenoraziskovalno delo ter vodja programskega odbora Leta dediščine FF. Raziskovalke in raziskovalci FF, ki so sodelovali pri pripravi razstave, so bili obiskovalcem in mimoidočim sprehajalcem na voljo za njihova vprašanja. Razstava bo na Gallusovem nabrežju na ogled vse do 30. 7. 2025. Prijazno vabljeni k obisku razstave in spremljanju programa našega Leta dediščine, ki bo teklo še vse do konca septembra. Lepo poletje!

Več

Foto: Božidar Flajšman
Nova grščina za klasične filologe: mednarodni seminar

V zadnjem tednu junija je potekala tretja mednarodna poletna šola Nova grščina za klasične filologe: mednarodni seminar / International Modern Greek Seminar for Classicists, na kateri je predavala tudi prof. dr. Jerneja Kavčič z Oddelka za klasično filologijo FF. Medtem ko sta prvi dve poletni šoli potekali na Univerzi v Atenah l. 2023 in 2024, je njeno tretjo izvedbo gostil Center za Grške študije Univerze v Harvardu v grškem mestu Nafplio. Na poletni šoli so se udeleženci učili novogrškega jezika po posebni metodi, ki skuša v čim večji meri izkoriščati dognanja zgodovinskega jezikoslovja. Udeležilo se jo je 16 slušateljev z univerz v Harvardu, Cambridgeu, Oxfordu, z Univerze Ca Foscari v Benetkah, z Univerze v Bologni ter z Državne univerze v Tbilisiju.
Poletna šola visokošolske didaktike

Center za izobraževanje FF med 17. in 19. 9. 2025 razpisuje poletno šolo Osnove visokošolske didaktike. Namenjena je visokošolskim učiteljem in učiteljicam ter sodelavcem in sodelavkam, ki želijo izboljšati kakovost svojega pedagoškega dela. Pod vodstvom doc. dr. Andreje Lavrič bodo poglobili razumevanje učinkovitih metod in oblik visokošolskega poučevanja ter se naučili, kako motivirati študente in študentke za aktivno in samostojno učenje. Poletna šola prek aktivnih metod dela in izkustvenega učenja spodbuja razmišljajoč pristop k poučevanju in nudi konkretna orodja za stalno izboljševanje didaktične prakse. Kotizacija za udeležbo na poletni šoli v skupnem obsegu 27 pedagoških ur v skupini z do 14 udeleženci in udeleženkami je 545 evrov z DDV-jem. Zainteresirani so vabljeni k prijavi na povezavi do 10. 9. oz. do zapolnitve razpoložljivih mest.

Več
Mednarodni simpozij SyntaxFest 2025

Vljudno vabljeni k udeležbi na mednarodnem simpoziju SyntaxFest 2025, v okviru katerega se bo od 26. do 29. 8. 2025 v Ljubljani odvilo pet konferenc s področja empirične skladnje in računalniške obdelave jezika (IWPT, UDW, TLT, DepLing, QUASY) in dve delavnici evropske mreže COST UniDive. Poleg več kot 70 znanstvenih prispevkov program letošnje konference odlikujejo tudi izvrstni vabljeni govorci z raznolikih področij empiričnega jezikoslovja:

- Isabel Papadimitriou, Harvard University (razumevanje jezikovnih modelov),
- Miryam de Lhoneux, KU Leuven (večjezične jezikovne tehnologije),
- Daniel Zeman, Charles University (strojno razčlenjevanje jezikov),
- Artur Stepanov, Univerza v Novi Gorici (psiholingvistika),
- Amir Zeldes, Georgetown University (korpusno jezikoslovje),
- Xiaofei Lu, Pennsylvania State University (usvajanje tujih jezikov).

Rok za zgodnje prijave je 15. 7. 2025. Vabljeni k udeležbi!
DOGODKI
Zaključni dogodek projekta Dediščina na meji

Vabljeni na predstavitev končnih rezultatov študentskega projekta Dediščina na meji, ki bo potekala v petek, 11. 7. 2025, ob 16. uri v Gotski hiši v Kanalu ob Soči. Izhodišče raziskovanja je etnološki spomenik Lukčeva hiša, kjer so študenti popisali zbirko, jo opremili z zgodbami iz okolice, in raziskovali arheološko preteklost krajine. Dogodek bodo spremljale delavnice za otroke in odrasle, predavanje dr. Mirjam Milharčič Hladnik z naslovom Dediščina meje 1947–1962: prebežništvo, selitve in izpraznjene pokrajine ter koncert skupine Pokriva Nočiva na Kontradi. V soboto, 12. 7. 2025, pa bo v Lukčevi hiši na Kambreškem potekal Dan odprtih vrat, kjer bodo študentje vodili po zbirki in kraju. Vodji projekta sta doc. dr. Manca Vinazza in doc. dr. Urša Valič s FF. Delovni mentorji so Miha Mihelič iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Center za preventivno arheologijo, Karla Kofol iz Tolminskega muzeja in Andrej Ferletič iz Goriškega muzeja. Na projektu je sodelovalo osem študentov Univerze v Ljubljani in Univerze v Novi Gorici.

Več
Seminar: Soseska in civilnodružbena gibanja za pravična in odporna mesta v Vzhodni Aziji

Oddelek za azijske študije FF skupaj s Centrom za azijske urbane družbe na Seulski nacionalni univerzi (CAUS/SNU) organizira mednarodni seminar Soseska in civilnodružbena gibanja za pravična in odporna mesta v Vzhodni Aziji / Neighbourhood and the Grassroots for Just and Resilient Cities in East Asia. Seminar se bo osredotočil na civilnodružbena gibanja v Vzhodni Aziji, ki sosesk ne vidijo le kot lokalne skupnosti ali administrativne enote, ampak tudi kot središča družbene inovativnosti in družbenih bojev v mestu. Predstavitve primerov sosesk iz Indonezije, Japonske, Južne Koreje in Kitajske bodo pokazale, kako se različni družbeni akterji - od lokalnih prebivalcev in skupnostnih aktivistov do mladih ustvarjalcev in sosedskih združenj - mobilizirajo, da bi uveljavili skupnostne interese in kolektivno pravico do mesta. Dogodek bo potekal v torek, 15. 7. 2025, od 14.00 do 18.00 po lokalnem času v Azijskem centru Seulske nacionalne univerze (SNUAC) v Seulu, Južna Koreja.

Več
PREGLED MEDIJSKIH OBJAV
Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Izpostavljamo nekaj objav.
Indija – naša imaginacija in njena štirivalenta logika (pogovor s prof. dr. Tamaro Ditrich, Oddelek za azijske študije FF, Prvi program Radia Slovenija, 27. 6. 2025)


Na poletnih šolah od raziskovanja do tujih jezikov (tema) (napoved poletnih prireditev CSDTJ, Oddelek za slovenistiko FF, sta.si, 30. 6. 2025)
 
Kulturna dediščina Kambreškega (izjava doc. dr. Mance Vinazza, Oddelek za arheologijo FF, Prvi program Radia Slovenija, 30. 6. 2025)
 

Leto dediščine FF
O težki dediščini: okrogla miza z dr. Božidarjem Jezernikom, dr. Spomenko Hribar in Špelo Spanžel

 

Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter
YouTube
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si