Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 
Pedagoško-andragoški dnevi 2025

Na Oddelku za pedagogiko in andragogiko FF so 29. 1. 2025 v sodelovanju s CIFF organizirali že tradicionalne Pedagoško-andragoške dneve (PAD). Zbranih prek 60 udeležencev in udeleženk so uvodoma nagovorili prodekan za dodiplomski in magistrski študij ter informacijski sistem izr. prof. dr. Matej Hriberšek, predstojnica Oddelka za pedagogiko in andragogiko prof. dr. Monika Govekar Okoliš, vodja programskega odbora PAD 2025 prof. dr. Barbara Šteh in vodja organizacijskega odbora doc. dr. Vesna Podgornik. Letošnji Pedagoško-andragoški dnevi so potekali pod naslovom Od individualizma k skupnosti: je to še izziv? (zbornik povzetkov) ter se osredotočali na skupnost, na ustvarjanje vključujočih skupnosti za skupno učenje in kakovostno življenje. Posvetili so se vprašanjem, kako delujejo različne skupnosti, kakšna je pri tem vloga pedagoških in andragoških delavcev ter kako v raznolikih skupnostih doseči medsebojno povezanost, razumevanje, spoštovanje in skupno učenje. Prvo plenarno predavanje je obravnavalo vlogo razrednika v oddelčni skupnosti, drugo se je osredotočilo na medgeneracijsko učenje v širši družbeni skupnosti, tretje na virtualne učne skupnosti.

Več
Gostovanje dr. Dana Hicksa v okviru Leta dediščine FF

Med 20. in 22. 1. 2025 je v okviru programa Leta dediščine FF na FF gostoval profesor sodobne arheologije z Univerze v Oxfordu Dan Hicks. Rdeča nit njegovega obiska je bila njegova knjiga Brutalni muzeji: Beninski broni, kolonialno nasilje in kulturna restitucija, ki je v slovenskem prevodu izšla leta 2024 pri Založbi UL in KUD AAC Zrakogled. Na prvem dogodku, pogovoru o knjigi Brutalni muzeji, ki je potekal 21. 1. 2025 v Slovenskem etnografskem muzeju, je avtor v pogovoru s prof. dr. Rajkom Muršičem (Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF) spregovoril o nastajanju knjige, odzivih strokovne in laične javnosti nanjo ter nekaterih pomembnih temah, s katerimi se trenutno ukvarja. Predvsem je poudaril razumevanje restitucije kot normalnega in sestavnega dela zamišljanja sodobne vloge muzejev, pri čemer je izpostavil tudi premik antropologije kot vede v odnosu do dojemanja muzejev v 21. stoletju. Na večernem dogodku, predavanju cikla Leta dediščine FF z naslovom "Fallism", restitucija, dekolonizacija: vzpostavljanje povezav od spomenikov do muzejev, je Dan Hicks že obravnavane teme predstavil z drugega, širšega zornega kota. Poseben poudarek je namenil kulturi spominjanja v okviru trajne zapuščine kolonializma in rasizma in ob predstavitvi primerov oziroma pobud za rušenje določenih spomenikov, kot sta spomenik v Bristolu, postavljen v spomin trgovcu s sužnji Edwardu Colstonu, ter spomenik imperialista Cecila Rhodesa v Oxfordu. 

Več

Foto: Ana Jenko Kovačič
Zbiralna akcija besedil za veliki jezikovni model za slovenščino

Na Centru za jezikovne vire in tehnologije UL v okviru projekta PoVeJMo gradijo veliki jezikovni model za slovenski jezik. Ime mu je GaMS. Ocenili so, da za to nalogo potrebujejo besedila v obsegu 40 milijard besed. V ta namen organizirajo nacionalno zbiralno akcijo pisnih in govorjenih besedil v slovenščini. Zbirajo vsa pisna besedila v digitalni obliki. Pošljete lahko splošna besedila, ki jih ustvarjate vsakodnevno, na primer zabeležke, elektronska sporočila, prošnje, blogovske zapise, zapise na družbenih omrežjih ipd., ali specializirana besedila z določenega strokovnega področja, članke, poročila ipd. Ni važno, ali so besedila standardna, nestandardna, lektorirana ali nelektorirana - sprejemajo vsa. Pomembno je le, da imate za oddana besedila avtorske pravice. Besedila lahko oddate preko spletnega obrazca na spletni strani Povejmo.si.

Spomladanski tečaj korejščine

Inštitut Kralj Sejong Ljubljana, ki deluje na FF, vabi na spomladanski tečaj korejščine. Tečaji bodo potekali od 3. 3. do 20. 6. 2025, enkrat tedensko v prostorih Inštituta (Tobačna 5, Ljubljana, 2. nadstropje). Pridružite se lahko tečajem na naslednjih stopnjah (12 prostih mest / tečaj):

- 1A: sreda, 17.00–20.00 ali petek, 9.00–12.00;
- 1B: torek, 17.00–20.00 ali četrtek, 17.00–20.00;
- 2A: četrtek, 17.00–20.00;
- 2B: petek, 15.00–18.00;
- 3A: ponedeljek, 17.00–20.00;
- 3B: torek, 17.00–20.00;
- 4A: ponedeljek, 17.00–20.00.

Prijave zbirajo do 21. 2. 2025 preko spletne prijavnice.

Več

Brezplačna tečaja korejščine

Inštitut Kralj Sejong Ljubljana, ki deluje na FF, vabi na posebna brezplačna tečaja korejščine. Na tečajih boste spoznali korejski jezik skozi medije in korejščino za potovanja. Tečaji bodo potekali od 3. 3. do 20. 6. 2025, enkrat tedensko v prostorih Inštituta (Tobačna 5, Ljubljana, 2. nadstropje). Pridružite se lahko tečajema:

- Korejščina za potovanja: petek, 14.00–15.30;
- Korejščina skozi medije (SNS, YouTube, časopisi ipd.): sreda, 18.00–19.30.

Prijavite se lahko do 21. 2. 2025 preko spletne prijavnice.

Več

Novosti Znanstvene založbe FF

- Keria: Studia Latina et Graeca: Letn. 26, št. 1 (2024)

Do revije lahko prosto dostopate na portalu Revije ZUL.

- Clotho; Letn. 6, št. 1 (2024)

Do revije lahko prosto dostopate na portalu Revije ZUL.

- Muzikološki zbornik: Letn. 60, št. 2 (2024)

Do revije lahko prosto dostopate na portalu Revije ZUL.

DOGODKI
Korejske soseske onkraj Koreje: kraji, družbena omrežja in identitete v Seulu, Kjotu in Hanoju

Vabljeni na seminar Korejske soseske onkraj Koreje: kraji, družbena omrežja in identitete v Seulu, Kjotu in Hanoju, ki bo potekal v torek, 4. 2. 2025, z začetkom ob 16. uri (SGT) v živo na Azijskem raziskovalnem inštitutu Nacionalne univerze Singapurja in preko spleta. Seminar bo potekal v angleškem jeziku. Seminar je del raziskave o skupnostnem delovanju, družbenih inovacijah in odpornih skupnostih v vzhodnoazijskih in evropskih mestih, ki poteka na Oddelku za azijske študije FF. Obvezna je predhodna prijava.

Več
Heritologija in pomen dediščine za javnost

Vabljeni na okroglo mizo z naslovom Heritologija in pomen dediščine za javnost v okviru cikla okroglih miz Leta dediščine FF. Okrogla miza bo potekala v četrtek, 6. 2. 2025, ob 18. uri (Modra soba). Ob predhodnem dogovoru bo za posameznike možen tudi oddaljen dostop. Okrogla miza je namenjena izmenjavi pogledov na sodobne pristope k dediščinjenju, katerega bistven del so participativne prakse. Participativni pristop namreč zagotavlja opolnomočenje skupnosti, izboljša možnosti varovanja dediščine in pomembno prispeva k dediščinski znanosti. Predstavili bodo pregled teoretskih in normativnih podlag za vključevanje javnosti, ki ga bodo dopolnili s konkretnimi primeri iz dediščinske prakse. Primerjali bodo, kako participativne pristope uresničujejo ustanove, ki varujejo premično, nepremično in nesnovno dediščino. Okroglo mizo pripravljajo študenti doktorskega študija heritologije na UL FF Jana Puhar, Nina Sotelšek in Matjaž Koman z gostom mag. Borutom Rovšnikom, muzejskim svetnikom v pokoju. Okroglo mizo bo moderirala Jana Puhar.

 
PREGLED MEDIJSKIH OBJAV
Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Izpostavljamo nekaj objav. 
Jezik je živa stvar (intervju z doc. dr. Urško Valenčič Arh, Oddelek za germanistiko z nederlandistiko in skandinavistiko FF, Gea, januar 2025)
 
Kdo pravi, da so muzeji kraji, kamor gredo predmeti umret? (pogovor z dr. Danom Hicksom, ki je obiskal FF v sklopu Leta dediščine FF, Dnevnik – Dnevnikov objektiv, 24. 1. 2025)
 
»Imamo se za gorski narod, čeprav nas večina živi v nižini« (pogovor z izr. prof. dr. Petrom Mikšo, Oddelek za zgodovino FF, necenzurirano.si, 26. 1. 2025)
 

 
Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter
YouTube
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si