Obiščite Evropsko noč raziskovalcev 2024 – Humanistika, to si ti!
Vljudno vas vabimo na pestro dogajanje v okviru projekta Evropska noč raziskovalcev – Humanistika, to si ti!, ki danes, 27. 9. 2024, poteka od jutra do večera. Raziskovalke in raziskovalci so pripravili zanimive dogodke, delavnice, okrogle mize in interaktivne predstavitve, celodnevno dogajanje pa se bo zaključilo s koncertnim programom. Program je že objavljen na spletni strani projekta in ga sproti dopolnjujemo. Vljudno vabljeni, da si ga ogledate in se v čim večjem številu udeležite dogodkov!
|
|
|
Diskusija o avtorskih pravicah, umetni inteligenci, tveganjih in prihodnosti poklica prevajalca
Mednarodna zveza prevajalcev FIT (International Federation of Translators – Fédération internationale des traducteurs) letos praznuje mednarodni dan prevajanja (International Translation Day – ITD) pod geslom Prevajanje je umetnost, ki jo je vredno zaščititi. FIT danes, 27. 9. 2024, ob 14. uri po slovenskem času organizira javno diskusijo o avtorskih pravicah, umetni inteligenci, tveganjih in prihodnosti poklica prevajalca. V razpravi bo sodeloval tudi slovenski znanstvenik, akademik prof. dr. Ivan Bratko, SAZU, UL, pionir umetne inteligence v Sloveniji in širše v svetu. Ostali govorci bodo: Cristina Valentini – vodja enote za terminologijo, Svetovna organizacija za intelektualno lastnino (WIPO), Tex Texin – svetovalec za tehnološke arhitekture, celostne digitalne strategije in internacionalizacijo, Translation Commons, Marie Diur – nekdanja vodja oddelka za tolmačenje pri Združenih narodih, Ženeva. Na dogodek se je potrebno prijaviti.
Več
|
Pogovor o glasbenem in plesnem jedru slovenske nesnovne kulturne dediščine
FF v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem vabi na Pogovor o glasbenem in plesnem jedru slovenske nesnovne kulturne dediščine, ki bo danes, 27. 9. 2024, ob 15.00 v dvorani Upravne hiše Slovenskega etnografskega muzeja, na Metelkovi ulici 2 v Ljubljani. Tik pred pričetkom celoletnega niza prireditev na UL FF, ki smo ga poimenovali Leto dediščine, leto navdiha in ki ga namenjamo kulturni dediščini, se bomo pogovorili o glasbenem in plesnem jedru nesnovne kulturne dediščine. Na pogovoru bodo sodelovali Marino Kranjac, predsednik KUD Folk Slovenija, glasbenik in nosilec istrske tradicije; strokovnjakinja za plesno kulturo Rebeka Kunej z Glasbenonarodopisnega inštituta pri ZRC SAZU; izvajalka in skrbnica notranjske in slovenske glasbene tradicije Ljoba Jenče; etnomuzikolog Svanibor Pettan s FF in članica Koordinatorja nesnovne kulturne dediščine ter kustodinja Slovenskega etnografskega muzeja, Nena Židov. Pogovor bo vodil etnolog Rajko Muršič z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo FF. Vabljeni!
Več
|
|
Umetna inteligenca in literarno prevajanje
Francoski inštitut v Sloveniji vas v sodelovanju s FF, Veleposlaništvom Španije v Sloveniji in Društvom slovenskih književnih prevajalcev ter v okviru projekta Evropska noč raziskovalcev in v sklopu Festivala frankofonije Refaire le monde vabi na okroglo mizo z naslovom Umetna inteligenca in literarno prevajanje, ki bo danes, 27. 9. 2024, ob 18. uri v Centru Rog. Na srečanju bodo nastopile naslednje strokovnjakinje: Margot Nguyen Béraud (Francija), Nadja Dobnik (Slovenija) in Rosario Martín Ruano (Španija). Pogovor, ki bo potekal v francoščini in španščini s simultanim tolmačenjem v slovenščino, bo povezovala književna prevajalka Katja Zakrajšek. Vstop je prost, sedež lahko rezervirate s klikom tu.
|
Posvet Center in periferija – metodološka vprašanja na izbranih primerih
V ponedeljek, 30. 9. 2024, bo od 9. ure naprej na FF (pred. 343) potekal posvet Center in periferija – metodološka vprašanja na izbranih primerih, ki ga v okviru raziskovalnega projekta Oblikovanje regionalnega umetnostnega središča v zgodnjem novem veku: primer Ljubljane (J6-50205) organizirata ICCHS – Mednarodno središče za primerjalne zgodovinske raziskave in Oddelek za umetnostno zgodovino FF. Lepo vabljeni!
Več
|
|
Srečanje z bruckami in bruci
V torek, 1. 10. 2024, bo na FF potekalo srečanje z bruckami in bruci. Srečanje se bo začelo ob 9. uri v avli fakultete s pozdravom dekanje in nadaljevalo v velikih predavalnicah, kjer se bodo predstavili: študentsko tutorstvo, ŠSFF in Enota za šport s svojimi aktivnostmi. Predstavljena bosta tudi etični kodeks in vloga zaupnih oseb na FF. Sledila bodo srečanja z bruckami in bruci po posameznih oddelkih, in sicer po razporedu, ki je objavljen tu. Ob 16. uri se bo na Kongresnem trgu začel tradicionalni dogodek Pozdrav bruckam in brucem, ki ga pripravljata UL in ŠS UL.
Več
|
Projekt Kako si? – o odnosu do sebe
Člani izobraževalnega projekta Kako si?, ki poteka pod okriljem Društva študentov psihologije Slovenije, že 17. leto zapored ob svetovnem dnevu duševnega zdravja (10. oktober) organizirajo raznovrstne dogodke, ki so namenjeni ozaveščanju javnosti o pomenu duševnega zdravja. Letos se bodo s tem namenom med 3. in 13. 10. 2024 v Ljubljani zvrstila predavanja, okrogle mize, delavnice in drugi dogodki, na temo odnosa do sebe. V svetu, kjer nas hiter tempo vsakdana pogosto odtuji od samega sebe, se jim namreč zdi pomembno, da se ustavimo in si prisluhnemo, ko si iskreno odgovorimo na vprašanje Kako sem? To namreč ni le vprašanje, ampak ključno spoznanje o tem, da smo vredni lastne ljubezni, spoštovanja in časa, ki ga posvetimo sami sebi. Tako je glavni namen letošnjega projekta ozavestiti o pomenu skrbi zase, o tem, kako pomembno je, da si vzamemo čas zase in se vključujemo v aktivnosti, ki nas polnijo in osrečujejo. Vsi dogodki s strokovno vsebino so za obiskovalce brezplačni. Vabljeni!
Več
|
|
Zakon o varstvu kulturne dediščine: od teorije do prakse
Vabljeni na okroglo mizo z naslovom Zakon o varstvu kulturne dediščine: od teorije do prakse, ki bo 3. 10. 2024 ob 18. uri na FF (Modra soba, 5. nadstropje). Z okroglo mizo se začenja cikel dogodkov v okviru Leta dediščine. Zakon o varstvu kulturne dediščine, ki je letos praznoval 16 let, predstavlja temeljni dokument za varovanje nepremične, premične in nesnovne dediščine. Kljub zakonskim predpisom je stanje dediščine na terenu pogosto slabo, veliko registrirane dediščine celo povsem propade. V kolikšni meri Zakon pripomore k ohranjanju kulturne dediščine? Ali je obstoječi zakon v praksi učinkovit? Ali potrebujemo nov zakon ali pa so dovolj le popravki starega? Kakšna je vloga arheologije, etnologije in umetnostne zgodovine pri skrbi za dediščino? V pogovoru bodo sodelovali: doc. dr. Jelka Pirkovič, umetnostna zgodovinarka in avtorica zakona, dr. Robert Peskar, umetnostni zgodovinar in generalni konservator Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, prof. dr. Rajko Muršič, etnolog in predavatelj na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF, izr. prof. dr. Andrej Gaspari, arheolog in predavatelj na Oddelku za arheologijo FF. Okroglo mizo bo moderirala doc. dr. Renata Novak Klemenčič z Oddelka za umetnostno zgodovino FF.
|
ALUO + BF v Knjigarni FF: NARAVA VRT KRAJINA
Nadaljujemo s ciklom razstav UL ALUO v Knjigarni FF. Na šesti razstavi z naslovom NARAVA VRT KRAJINA se študentkam in študentom Oddelka za slikarstvo UL ALUO pridružujejo študentke Oddelka za krajinsko arhitekturo na Biotehniški fakulteti (UL BF). Predstavili bodo njihov skupni projekt knjige umetnika, ki se je odvil v študijskem letu 2023/24. Razstavo sta kurirali mentorici pri projektu, prof. dr. Ana Kučan (UL BF) in izr. prof. mag. Zora Stančič (UL ALUO). Odprtje bo v sredo, 9. 10. 2024, ob 11.00 v Knjigarni FF. Vljudno vabljeni, da se nam pridružite!
|
|
Uvodno ICCHS predavanje – akademsko leto 2024/25
Obveščamo vas, da bo 17. 10. 2024 ob 18. uri na FF (pred. 34) potekalo Uvodno ICCHS predavanje – akademsko leto 2024/25. Letošnja gostja bo umetnostna zgodovinarka, poznavalka beneškega umetniškega življenja in zbirateljstva v času od renesanse do neoklasicizma dr. Linda Borean, predstojnica Oddelka za humanistične študije in dediščino Univerze v Vidmu (Università degli Studi di Udine, DIpartimento di Studi Umanistici e del patrimonio culturale) s predavanjem Poklic slikarja v Benetkah od Tiziana do Tiepola. Predavanje bo v angleškem jeziku. Vabljeni!
|
|
|
|