Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 
17. Simpozij Geografski informacijski sistemi v Sloveniji

24. 9. 2024 je v Atriju ZRC SAZU potekal bienalni simpozij Geografski informacijski sistemi v Sloveniji, ki je letos poudaril digitalne vezi. Simpozij so s pozdravnimi nagovori otvorili predstavniki organizatorjev, med katerimi je bila tudi prodekanja FF prof. dr. Irena Samide, saj pri organizaciji sodeluje tudi Oddelek za geografijo FF. Vodilno vlogo pri organizaciji ima sicer Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU, poleg Oddelka za geografijo pa sodelujejo še Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo UL, Zveza geografov Slovenije in Zveza geodetov Slovenije. Na prireditvi so v treh sekcijah prisluhnili trinajstim prispevkom, ki predstavljajo najnovejše stanje na področju geografskih informacijskih sistemov v Sloveniji. V prvi sekciji je bil poudarek na povezovanju preteklosti in prihodnosti ter aplikativnih primerih iz lokalnega okolja. Druga sekcija je bila namenjena referatom, ki so z različnih zornih kotov obravnavali dostopnost, zadnja pa se je osredotočala na različne uporabe podatkov daljinskega zaznavanja. Med referenti in avtorji iz cele Slovenije je bilo tudi veliko nekdanjih študentov Oddelka za geografijo FF. Hkrati s predstavitvijo referatov pa je bila zelo pomembna tudi izmenjava izkušenj ter vzpostavljanje in utrjevanje strokovnih vezi.

Foto: Marko Zaplatil
Športni dan za zaposlene na FF

23. 9. 2024 je potekal športni dan zaposlenih na FF. 25 udeleženk in udeležencev je lahko izbiralo med dvema potema pohoda na Veliko planino; lažjo in krajšo ter bolj zahtevno in daljšo. Kar devet zaposlenih je odšlo na daljšo pot. Po treh urah hoje so se pridružili ostalim pohodnikom pri Domžalskem domu. Pohodnike je spremljalo izjemno sončno vreme brez oblačka na nebu, pod katerim so seveda vsi uživali in pojedli kosilo. V popoldanskih urah je sledil povratek po krajši poti do avtobusa.
 

Filozofski maraton 2024: Filozofija in religija

Študentsko filozofsko društvo že vrsto let prireja tradicionalni Filozofski maraton, teden trajajočo serijo celodnevnih predavanj, ki spremlja Unescov svetovni dan filozofije. V letu 2024 se bo odvijal med 18. in 22. novembrom. Za temo so letos postavili naslov Filozofija in religija. Društvo poziva oddelčne profesorice in profesorje, raziskovalke in raziskovalce ter študentke in študente različnih stopenj študija filozofije in ostalih področij humanistike naj se s svojim prispevkom predstavijo širši zainteresirani javnosti. Prijave sprejemajo do 20. 10. 2024 na elektronski naslov filozofskimaraton@gmail.com, prijavite pa se s 150–250 besed dolgim povzetkom vašega bodočega predavanja, ki naj vključuje pet ključnih besed. Povzetki bodo zbrani in objavljeni v brošuri, na spletni strani ter na uradnih straneh socialnih omrežij društva. Več informacij in natančnejši opis teme lahko najdete na spletni strani.

Filozofska filharmonija in Študentski pevski zbor FF iščeta nove članice in člane

Filozofska filharmonija, simfonični orkester FF, in Študentski pevski zbor FF vabita študente in zaposlene na FF, da se jim pridružijo v skupnem muziciranju pod vodstvom prof. dr. Gregorja Pompeta (orkester) in prof. dr. Matjaža Barba (zbor). Razpored avdicij najdete na tej povezavi. Vabljeni k sodelovanju!
 

Konferenca Angažirana univerza v dolgoživi družbi 2024

Vljudno vas vabimo na konferenco Angažirana univerza v dolgoživi družbi: inovativne strategije izobraževanja starejših na univerzah v Sloveniji, ki bo 8. 11. 2024, s pričetkom ob 9.00 potekala na FF. Konferenca je namenjena povezovanju univerz, ki organizirajo izobraževanje starejših (55+), izmenjavi dosežkov raziskovalnega dela in spoznavanju izkušenj pri razvoju novih modelov. S predstavitvijo razvojnih projektov in dobrih praks bomo omogočili kritično preizpraševanje vloge univerze v dolgoživi družbi in razvoja starosti prijazne univerze. Konferenca je zasnovana interdisciplinarno, za strokovno in širšo javnost, še posebej za zaposlene na različnih fakultetah UL in univerzah v Sloveniji, ki se zanimajo za vlogo univerze v starajoči se družbi. Program konference in prijavnica sta na voljo na povezavi. Za več informacij lahko pišete na e-naslov mof@ff.uni-lj.si. Udeležba na konferenci je brezplačna. Projekt sofinancirajo Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, Evropska unija – NextGenerationEU ter sklad ISF FF 2024 v okviru institucionalnega stebra financiranja.
 

DOGODKI
Obiščite Evropsko noč raziskovalcev 2024 – Humanistika, to si ti!

Vljudno vas vabimo na pestro dogajanje v okviru projekta Evropska noč raziskovalcev – Humanistika, to si ti!, ki danes, 27. 9. 2024, poteka od jutra do večera. Raziskovalke in raziskovalci so pripravili zanimive dogodke, delavnice, okrogle mize in interaktivne predstavitve, celodnevno dogajanje pa se bo zaključilo s koncertnim programom. Program je že objavljen na spletni strani projekta in ga sproti dopolnjujemo. Vljudno vabljeni, da si ga ogledate in se v čim večjem številu udeležite dogodkov!
 
Diskusija o avtorskih pravicah, umetni inteligenci, tveganjih in prihodnosti poklica prevajalca

Mednarodna zveza prevajalcev FIT (International Federation of Translators – Fédération internationale des traducteurs) letos praznuje mednarodni dan prevajanja (International Translation Day  –  ITD) pod geslom Prevajanje je umetnost, ki jo je vredno zaščititi. FIT danes, 27. 9. 2024, ob 14. uri po slovenskem času organizira javno diskusijo o avtorskih pravicah, umetni inteligenci, tveganjih in prihodnosti poklica prevajalca. V razpravi bo sodeloval tudi slovenski znanstvenik, akademik prof. dr. Ivan Bratko, SAZU, UL, pionir umetne inteligence v Sloveniji in širše v svetu. Ostali govorci bodo: Cristina Valentini – vodja enote za terminologijo, Svetovna organizacija za intelektualno lastnino (WIPO), Tex Texin – svetovalec za tehnološke arhitekture, celostne digitalne strategije in internacionalizacijo, Translation Commons, Marie Diur – nekdanja vodja oddelka za tolmačenje pri Združenih narodih, Ženeva. Na dogodek se je potrebno prijaviti.

Več

 
Pogovor o glasbenem in plesnem jedru slovenske nesnovne kulturne dediščine

FF v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem vabi na Pogovor o glasbenem in plesnem jedru slovenske nesnovne kulturne dediščine, ki bo danes, 27. 9. 2024, ob 15.00 v dvorani Upravne hiše Slovenskega etnografskega muzeja, na Metelkovi ulici 2 v Ljubljani. Tik pred pričetkom celoletnega niza prireditev na UL FF, ki smo ga poimenovali Leto dediščine, leto navdiha in ki ga namenjamo kulturni dediščini, se bomo pogovorili o glasbenem in plesnem jedru nesnovne kulturne dediščine. Na pogovoru bodo sodelovali Marino Kranjac, predsednik KUD Folk Slovenija, glasbenik in nosilec istrske tradicije; strokovnjakinja za plesno kulturo Rebeka Kunej z Glasbenonarodopisnega inštituta pri ZRC SAZU; izvajalka in skrbnica notranjske in slovenske glasbene tradicije Ljoba Jenče; etnomuzikolog Svanibor Pettan s FF in članica Koordinatorja nesnovne kulturne dediščine ter kustodinja Slovenskega etnografskega muzeja, Nena Židov. Pogovor bo vodil etnolog Rajko Muršič z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo FF. Vabljeni!

Več

 
Umetna inteligenca in literarno prevajanje

Francoski inštitut v Sloveniji vas v sodelovanju s FF, Veleposlaništvom Španije v Sloveniji in Društvom slovenskih književnih prevajalcev ter v okviru projekta Evropska noč raziskovalcev in v sklopu Festivala frankofonije Refaire le monde vabi na okroglo mizo z naslovom Umetna inteligenca in literarno prevajanje, ki bo danes, 27. 9. 2024, ob 18. uri v Centru Rog. Na srečanju bodo nastopile naslednje strokovnjakinje: Margot Nguyen Béraud (Francija), Nadja Dobnik (Slovenija) in Rosario Martín Ruano (Španija). Pogovor, ki bo potekal v francoščini in španščini s simultanim tolmačenjem v slovenščino, bo povezovala književna prevajalka Katja Zakrajšek. Vstop je prost, sedež lahko rezervirate s klikom tu.
 
Posvet Center in periferija – metodološka vprašanja na izbranih primerih

V ponedeljek, 30. 9. 2024, bo od 9. ure naprej na FF (pred. 343) potekal posvet Center in periferija – metodološka vprašanja na izbranih primerih, ki ga v okviru raziskovalnega projekta Oblikovanje regionalnega umetnostnega središča v zgodnjem novem veku: primer Ljubljane (J6-50205) organizirata ICCHS – Mednarodno središče za primerjalne zgodovinske raziskave in Oddelek za umetnostno zgodovino FF. Lepo vabljeni!

Več
Srečanje z bruckami in bruci

V torek, 1. 10. 2024, bo na FF potekalo srečanje z bruckami in bruci. Srečanje se bo začelo ob 9. uri v avli fakultete s pozdravom dekanje in nadaljevalo v velikih predavalnicah, kjer se bodo predstavili: študentsko tutorstvo, ŠSFF in Enota za šport s svojimi aktivnostmi. Predstavljena bosta tudi etični kodeks in vloga zaupnih oseb na FF. Sledila bodo srečanja z bruckami in bruci po posameznih oddelkih, in sicer po razporedu, ki je objavljen tu. Ob 16. uri se bo na Kongresnem trgu začel tradicionalni dogodek Pozdrav bruckam in brucem, ki ga pripravljata UL in ŠS UL.

Več

 
Projekt Kako si? – o odnosu do sebe

Člani izobraževalnega projekta Kako si?, ki poteka pod okriljem Društva študentov psihologije Slovenije, že 17. leto zapored ob svetovnem dnevu duševnega zdravja (10. oktober) organizirajo raznovrstne dogodke, ki so namenjeni ozaveščanju javnosti o pomenu duševnega zdravja. Letos se bodo s tem namenom med 3. in 13. 10. 2024 v Ljubljani zvrstila predavanja, okrogle mize, delavnice in drugi dogodki, na temo odnosa do sebe. V svetu, kjer nas hiter tempo vsakdana pogosto odtuji od samega sebe, se jim namreč zdi pomembno, da se ustavimo in si prisluhnemo, ko si iskreno odgovorimo na vprašanje Kako sem? To namreč ni le vprašanje, ampak ključno spoznanje o tem, da smo vredni lastne ljubezni, spoštovanja in časa, ki ga posvetimo sami sebi. Tako je glavni namen letošnjega projekta ozavestiti o pomenu skrbi zase, o tem, kako pomembno je, da si vzamemo čas zase in se vključujemo v aktivnosti, ki nas polnijo in osrečujejo. Vsi dogodki s strokovno vsebino so za obiskovalce brezplačni. Vabljeni!

Več

 
Zakon o varstvu kulturne dediščine: od teorije do prakse

Vabljeni na okroglo mizo z naslovom Zakon o varstvu kulturne dediščine: od teorije do prakse, ki bo 3. 10. 2024 ob 18. uri na FF (Modra soba, 5. nadstropje). Z okroglo mizo se začenja cikel dogodkov v okviru Leta dediščine. Zakon o varstvu kulturne dediščine, ki je letos praznoval 16 let, predstavlja temeljni dokument za varovanje nepremične, premične in nesnovne dediščine. Kljub zakonskim predpisom je stanje dediščine na terenu pogosto slabo, veliko registrirane dediščine celo povsem propade. V kolikšni meri Zakon pripomore k ohranjanju kulturne dediščine? Ali je obstoječi zakon v praksi učinkovit? Ali potrebujemo nov zakon ali pa so dovolj le popravki starega? Kakšna je vloga arheologije, etnologije in umetnostne zgodovine pri skrbi za dediščino? V pogovoru bodo sodelovali: doc. dr. Jelka Pirkovič, umetnostna zgodovinarka in avtorica zakona, dr. Robert Peskar, umetnostni zgodovinar in generalni konservator Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, prof. dr. Rajko Muršič, etnolog in predavatelj na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF, izr. prof. dr. Andrej Gaspari, arheolog in predavatelj na Oddelku za arheologijo FF. Okroglo mizo bo moderirala doc. dr. Renata Novak Klemenčič z Oddelka za umetnostno zgodovino FF.
 
ALUO + BF v Knjigarni FF: NARAVA VRT KRAJINA

Nadaljujemo s ciklom razstav UL ALUO v Knjigarni FF. Na šesti razstavi z naslovom NARAVA VRT KRAJINA se študentkam in študentom Oddelka za slikarstvo UL ALUO pridružujejo študentke Oddelka za krajinsko arhitekturo na Biotehniški fakulteti (UL BF). Predstavili bodo njihov skupni projekt knjige umetnika, ki se je odvil v študijskem letu 2023/24. Razstavo sta kurirali mentorici pri projektu, prof. dr. Ana Kučan (UL BF) in izr. prof. mag. Zora Stančič (UL ALUO). Odprtje bo v sredo, 9. 10. 2024, ob 11.00 v Knjigarni FF. Vljudno vabljeni, da se nam pridružite!
 
Uvodno ICCHS predavanje – akademsko leto 2024/25

Obveščamo vas, da bo 17. 10. 2024 ob 18. uri na FF (pred. 34) potekalo Uvodno ICCHS predavanje – akademsko leto 2024/25. Letošnja gostja bo umetnostna zgodovinarka, poznavalka beneškega umetniškega življenja in zbirateljstva v času od renesanse do neoklasicizma dr. Linda Borean, predstojnica Oddelka za humanistične študije in dediščino Univerze v Vidmu (Università degli Studi di Udine, DIpartimento di Studi Umanistici e del patrimonio culturale) s predavanjem Poklic slikarja v Benetkah od Tiziana do Tiepola. Predavanje bo v angleškem jeziku. Vabljeni!

 
PREGLED MEDIJSKIH OBJAV
Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Izpostavljamo nekaj objav. 
Kultura (Retrofest: dnevi slovenske zgodovine, izjava izr. prof. dr. Kornelije Ajlec, Oddelek za zgodovino FF, Kultura, RTV Slovenija 1, 23. 9. 2024)
 
Na Evropsko noč raziskovalcev številne aktivnosti na temo umetne inteligence in lažnih novic (projekt Evropska noč raziskovalcev – Humanistika, to si ti!, Znanost.sta.si, 25. 9. 2024)
 
Na znanstveni konferenci o raziskovanju v vzgoji in izobraževanju tudi o etiki umetne inteligence (konferenca o raziskovanju v vzgoji in izobraževanju, soorganizator Oddelek za pedagogiko in andragogiko FF, Sta.si, 25. 9. 2024)
 
Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter
YouTube
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si