Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 
Prof. dr. Darko Ogrin prejel priznanje Veleposlaništva Češke republike v Sloveniji za dolgoletno sodelovanje s češkimi geografi

Veleposlanik Češke republike v Sloveniji, Nj. eksc. dr. Jiří Kudĕla, se je na sprejemu 18. 6. 2025 zahvalil prof. dr. Darku Ogrinu z Oddelka za geografijo FF za 30-letno sodelovanje s češkimi geografi. Dr. Ogrin vzdržuje tesne strokovne vezi s kolegi Oddelka za geografijo Naravoslovne fakultete Palackyjeve univerze v Olomoucu na Moravskem, še posebej z doc. dr. Miroslavom Vysoudilom. Sodelovanje predstavlja nadaljevanje tesnih stikov, ki jih je na področju fizične geografije in krasoslovja v drugi polovici prejšnjega stoletja s češkimi kolegi vzpostavil pokojni akademik dr. Ivan Gams in jih prenesel na svoje naslednike. Ogrin in Vysoudil pedagoško in raziskovalno sodelujeta predvsem na področju klimatologije in topoklimatskega kartiranja. Rezultat so med drugim tudi skupne objave v znanstvenem tisku, med katerimi izstopajo analize lokalnih podnebnih in topoklimatskih razmer posameznih slovenskih pokrajin. Prof. dr. Ogrinu iskreno čestitamo!
Prejemnica Toporišičevega priznanja v letu 2025 je Marta Pirnat Greenberg

UL, FF, Oddelek za slovenistiko s CSDTJ v letu 2025 podeljujejo četrto Toporišičevo priznanje Marti Pirnat Greenberg, zaslužni predavateljici na Oddelku za slovanske, germanistične in evrazijske študije na Univerzi v Kansasu, Lawrence, Združene države Amerike. Prejemnico je izbrala strokovna komisija za podeljevanje Toporišičevih priznanj in potrdil Senat FF s sklepom na seji 26. 2. 2025. Svečana podelitev priznanja bo 7. 7. 2025 zvečer na otvoritvi 61. seminarja slovenskega jezika, literature in kulture. Iskrene čestitke!

Več
Krepitev mednarodnega sodelovanja z Univerzo v Buenos Airesu

24. 6. 2025 je prodekanja FF prof. dr. Irena Samide sprejela prodekana Univerze v Buenos Airesu, zgodovinarja prof. dr. Martína Gonzáleza. Tema pogovora je bilo institucionaliziranje sodelovanja med Oddelkoma za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Buenos Airesu in FF, v obliki študentskih in profesorskih izmenjav. V načrtu je projektna prijava v sklopu programa Erasmus. V pogovoru so sodelovali tudi doc. dr. Nicolás Lisoni z Inštituta za uprizoritvene umetnosti Filozofske fakultete Univerze v Buenos Airesu, izr. prof. dr. Kornelija Ajlec, predstojnica Oddelka za zgodovino FF, asist. dr. Tjaša Ribizel Popič, strokovna sodelavka Mednarodne pisarne FF, in doc. dr. Žiga Zwitter, v vlogi koordinatorja mednarodnih izmenjav Oddelka za zgodovino FF.
 
Okrogla miza Dešifriranje kode odprla ključna vprašanja o vlogi umetne inteligence v znanosti in družbi

Na Rektoratu Univerze v Mariboru je 20. 6. 2025 potekala okrogla miza z novinarsko konferenco z naslovom Dešifriranje kode, kjer so ugledni strokovnjaki in predstavniki institucij razpravljali o vplivu umetne inteligence (UI) na razumevanje znanosti v sodobni družbi. Dogodek je bil organiziran v okviru projekta Lažne novice in teorije zarote? Opolnomočimo (se za) znanost! (akronim: oooZnanost!) in je združil predstavnike akademske, vladne, humanistične in verske sfere. Dogodek je pokazal, da se umetna inteligenca dotika skoraj vseh področij življenja – od znanstvenega raziskovanja in izobraževanja, do gospodarstva, kulture in celo duhovnosti. V prispevku na povezavi so predstavljene misli in poudarki posameznih govorcev, ki so vsak s svojega zornega kota osvetlili izzive ter priložnosti, ki jih prinaša UI v odnosu do znanosti in družbe ter navedene zanimive aktualne aktivnosti projektov oooZnanost! ter Humanistika, to si ti! s povabilom bralcev in poslušalcev k udeležbi.
 
Interaktivna doživljajska delavnica MandalaLab v Ljubljani

Med 17. in 20. 6. 2025 je v Cankarjevem domu potekal mednarodni dogodek Hearth Summit, ki v ospredje postavlja dobrobit posameznika kot temelj trajnostne družbene preobrazbe. Na konferenci se je zbralo več kot 1200 udeležencev, ki so skupaj raziskovali teme, kot so etika umetne inteligence, medgeneracijsko sodelovanje, duševno zdravje, podnebna pravičnost in moč umetnosti. Med drugim je 18. in 20. 6. 2025 v prostorih Uršulinskega samostana potekala tudi interaktivna doživljajska delavnica MandalaLab, ki navdih črpa iz budistične filozofije in kontemplativne znanosti ter s pomočjo simbolne strukture mandale udeležence popelje na pot samozavedanja, čustvene preobrazbe in notranjega ravnovesja. Delavnico so poleg kustosa in programskega vodje newyorškega muzeja Tima McHenryja na povabilo organizatorjev vodili tudi dr. Nina Petek z Oddelka za filozofijo FF, dr. Urban Kordeš s Centra za kognitivno znanost UL PEF in mednarodno priznani slovenski umetnik Matej Andraž Vogrinčič. Ene od delavnic so se med drugim udeležili tudi študenti s FF.

Več
Članice Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo FF na izmenjavi v južni Etiopiji

Doc. dr. Sarah Lunaček, prof. dr. Uršula Lipovec Čebron in asist. dr. Nežka Struc z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo FF so junija v okviru učiteljske izmenjave obiskale različne ustanove v južni Etiopiji in predavale na univerzi v Arba Minchu.
 
Novosti Znanstvene založbe FF

- Jana S. Rošker: Transkulturna primerjalna filozofija in metoda sublacije (Razprave FF)

Publikacija je na voljo v Knjigarni FF. Do nje lahko prosto dostopate na portalu E-knjige ZUL.

- Urška Perenič (ur.): 61. seminar slovenskega jezika, literature in kulture: Trst v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi

Do publikacije lahko prosto dostopate na portalu E-knjige ZUL.

Več
DOGODKI
Poletne prireditve Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik

Vljudno vabljeni na poletne prireditve CSDTJ pri Oddelku za slovenistiko FF, ki odpirajo svoja vrata v
ponedeljek, 30. 6. 2025:

ob 8.30 dvotedenska 20. Mladinska poletna šola slovenščine (dvorana Srednje vzgojiteljske šole, gimnazije in umetniške gimnazije Ljubljana, Kardeljeva ploščad 28a), 116 udeležencev iz 22 držav, od tega se jih bo sedem prireditve udeležilo preko spleta, preostali pa v živo v Ljubljani (Več);

- ponedeljek, 7. 7. 2025:

ob 9.00 dvo- in tritedenska 44. Poletna šola slovenskega jezika (predavalnica 2 na Filozofski fakulteti, Aškerčeva 2), 110 udeležencev iz 35 držav, vsi se bodo prireditve udeležili v živo v Ljubljani (Več);

ob 20.00 dvotedenski 61. seminar slovenskega jezika, literature in kulture z naslovno temo Trst v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi (Cukrarna, Poljanski nasip 40), 111 udeležencev iz 27 držav, vsi se bodo prireditve udeležili v živo v Ljubljani (Več).
Veseli bodo, če se jim boste pridružili.

Več
Dediščina, navdih. Raziskovalci_ke na delu – Razstava Leta dediščine FF

Prijazno vabljeni na promenadni koncert ob odprtju razstave Dediščina, navdih. Raziskovalci_ke na delu – Razstava Leta dediščine FF (od 1. do 30. 7. 2025), ki bo v torek, 1. 7. 2025, ob 19. uri na Gallusovem nabrežju v Ljubljani. Z nami bodo raziskovalke in raziskovalci FF, ki Vam bodo na voljo za Vaša vprašanja ob zvokih Papirniškega pihalnega orkestra Vevče. Dotlej, upamo! Lepo vabljeni!
Konferenca: Delovanje mrtvih v življenju posameznikov: razlogi, sprožilci in konteksti

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF v sklopu ERC projekta Vloga mrtvih v življenju posameznikov v sodobni družbi (DEAGENCY, ERC št. 101095729) vabi na mednarodno interdisciplinarno konferenco Delovanje mrtvih v življenju posameznikov: razlogi, sprožilci in konteksti, ki bo potekala na FF med 2. in 4. 7. 2025. Konferenca bo v angleškem jeziku.

Več
PREGLED MEDIJSKIH OBJAV
Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Izpostavljamo nekaj objav.
Umetna inteligenca spreminja uporabnika in družbo (izjava prodekanje FF prof. dr. Irene Samide, Radio Slovenija 1, 22. 6. 2025)

Slovenija na 61. beneškem umetniškem bienalu z zgodbo ruševin prve džamije pri nas (znanstvena sodelavka projekta izr. prof. dr. Anja Zalta, Oddelek za sociologijo, Center za bližnjevzhodne študije FF, rtvslo.si, 24. 6. 2025)
 
Pospeševanje nenehne rasti je v nasprotju z zavzemanjem za zeleni turizem (intervju s prof. dr. Matejem Ogrinom, Oddelek za geografijo FF, Delo – Sobotna priloga, 21. 6. 2025)
 

Gradovi in dvorci: ostanki nekdanjih plemiških rezidenc – Turnišče

Videoposnetki so nastali v okviru priprave razstave Gradovi in dvorci: ostanki nekdanjih plemiških rezidenc, ki so jo pod mentorstvom Barbare Lampič in Renate Novak Klemenčič pripravili magistrski študenti geografije in umetnostne zgodovine. Predstavljene zgodbe sedmih slovenskih gradov, ki so vsi spomeniki kulturne dediščine in v večjem delu brez rabe in funkcije, opozarjajo na različne izzive, pred katere smo postavljeni pri vzdrževanju, obnovi in revitalizaciji grajske dediščine.
 

Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter
YouTube
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si