Predavanje in cikel delavnic
Katedra za polonistiko Oddelka za slavistiko FF vljudno vabi na predavanje in cikel delavnic v okviru projekta z naslovom Lastna imena kot kulturni označevalci. Kulturno-jezikovno izobraževanje in raba lastnih imen pri poučevanju poljščine kot tujega jezika, ki bo v predavalnicah na Tobačni 5 potekal med 25. in 27. 11. 2024. Nosilec projekta je Univerza Adama Mickiewicza v Poznanju, partnerski univerzi sta Univerza v Ljubljani in Univerza v Pisi. Delavnice bosta vodili izr. prof. dr. Magdalena Graf in dr. Ewa Nowak-Pasterska, potekale bodo v poljščini, medtem ko bo na ponedeljkovem predavanju zagotovljeno tolmačenje v slovenščino. Program najdete tu.
|
|
|
Razumevanje duševnega zdravja skozi leče medicinske antropologije
Na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF bo v ponedeljek, 25. 11. 2024, ob 11.20 (pred. 4) potekalo predavanje dr. Jelene Kupsjak Razumevanje duševnega zdravja skozi leče medicinske antropologije. Predavateljica iz Filozofske fakultete v Zadru bo podala zgodovinski in medkulturni pregled pristopov, s katerimi se antropologija loteva področja duševnega zdravja. Poleg nekaterih klasičnih primerov iz medicinske antropologije se bo osredotočila na lastne raziskave v hrvaškem kontekstu. Vabljeni!
|
Novinarska konferenca Leta dediščine FF
V ponedeljek, 25. 11. 2024, ob 12. uri (Modra soba) bo potekala novinarska konferenca Leta dediščine FF. Konferenca bo potekala v obliki krajše okrogle mize, na kateri bodo sogovorniki, člani programskega odbora Leta dediščine FF, predstavili program Leta dediščine FF in spregovorili o pomenu njenega obravnavanja, raziskovanja, ohranjanja in posredovanja. Okroglo mizo bo moderiral izr. prof. dr. Sašo Jerše, prodekan FF za doktorski študij in znanstvenoraziskovalno dejavnost ter vodja Leta dediščine FF, sodelovali pa bodo: doc. dr. Renata Novak Klemenčič (Oddelek za umetnostno zgodovino FF), prof. dr. Urška Perenič (Oddelek za slovenistiko FF), izr. prof. dr. Matija Črešnar (Oddelek za arheologijo FF) in prof. dr. Rajko Muršič (Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF). Vabljeni!
|
|
Predavanja dr. Zlatka Bukača (Univerza v Zadru, Oddelek za anglistiko)
V okviru Erasmus+ učiteljske izmenjave bo na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF (Zavetiška 5) gostoval dr. Zlatko Bukač (Univerza v Zadru, Oddelek za anglistiko) s predavanji:
- v ponedeljek, 25. 11. 2024, ob 13.00 (P2): Branje in raziskovanje video iger,
- v torek, 26. 11. 2024, ob 14.40 (P2): Živali, »zveri in bitja«: Ekokritična analiza albumov Životinjskega carstva,
- v sredo, 27. 11. 2024, ob 14.40 (P3): Hrvatstvo in otroška popularna kultura v 1990ih.
Predavanja bodo v hrvaškem in/ali angleškem jeziku. Vabljeni!
|
Slovenski knjižni sejem
Vabljeni na 40. Slovenski knjižni sejem, ki bo letos znova potekal na Gospodarskem razstavišču. Založba UL bo na sejmu imela skupno stojnico, na kateri sodelujeta tudi Znanstvena založba FF in Knjigarna FF. Vstop je prost. Organizatorji sejma omogočajo brezplačno vozovnico LPP za obisk sejma, ter 75 % popust pri nakupu vozovnice za vlak. Odpiralni čas sejma za obiskovalce: od torka, 26. 11., do sobote, 30. 11., od 9. do 20. ure, v nedeljo, 1. 12., pa vas sejem vabi od 9. do 18. ure. Vabljeni!
Več
|
|
Predavanje dr. Aleša Kozárja
Vljudno vabljeni na predavanje dr. Aleša Kozárja, slovenista in nagrajenega prevajalca slovenske književnosti v češčino. Predavanje s področja češko-slovenskih kulturnih odnosov z naslovom Češko-slovenski kulturni stiki v 19. stoletju – spoznavanje, navezovanje, sodelovanje bo v torek, 26. 11. 2024, ob 10.30 (pred. 4-Tobačna). Predavanje bo v češčini s slovenskim izročkom.
|
Pogovor s pisateljico Magdaleno Blažević
V torek, 26. 11. 2024, bo Oddelek za slavistiko FF obiskala pisateljica Magdalena Blažević, avtorica nagrajenega romana V poznem poletju (Založba Pivec, 2024, prevedla Đurđa Strsoglavec), ki bo predstavljen na Slovenskem knjižnem sejmu. Vabljeni na pogovor, ki bo potekal v hrvaščini, ob 13.00 v predavalnico 116.
|
|
Antropologija. Iz take je snovi kot zgodbe?
Vljudno vabljeni na dvaintrideseti Šmitkov večer, ki bo v torek, 26. 11. 2024, ob 18. uri (pred, P3, Zavetiška 5). Na dogodku z naslovom Antropologija. Iz take je snovi kot zgodbe? bo gostja dr. Nataša Rogelja Caf, znanstvena sodelavka ZRC SAZU, pripovedovala o svojih terenskih raziskavah v Istri in vzhodnem Mediteranu (v Grčiji in Turčiji) ter o svojih izkušnjah z antropologijo, s posebnim poudarkom na antropološkem pisanju. Pogovor bodo vodile doc. dr. Ana Svetel ter študentki Neža Vadnjal in Astrid Vončina.
|
Koprska Pretorska palača in njen urbani kontekst med srednjim in zgodnjim novim vekom
Mednarodno središče za primerjalne zgodovinske raziskave FF (ICCHS) in Slovensko umetnostnozgodovinsko društvo vljudno vabita na predavanje Renate Novak Klemenčič Koprska Pretorska palača in njen urbani kontekst med srednjim in zgodnjim novim vekom, ki bo v četrtek, 28. 11. 2024, ob 18. uri (pred. 102). Predavanje je del programa Leta dediščine FF.
Več
|
|
Grad Rajhenburg – izzivi prenove, oživljanja in življenja grajskih stavb
Vljudno vabljeni na prvi dogodek v seriji Obiskov dediščine – pogovori v okviru programa Leta dediščine FF. V sredo, 27. 11. 2024, bodo obiskali grad Rajhenburg, enega prvih gradov, ki so bili obnovljeni z evropskimi sredstvi. Njegov umetnostnozgodovinski in arhitekturni pomen je izjemen v širšem geografskem prostoru in tako kot večina gradov se sooča s problemi odmaknjenosti in velike kvadrature, ki jo je treba ustrezno napolniti z dejavnostmi. Program s pričetkom ob 11. uri je sestavljen iz predstavitve gradu, okrogle mize na temo izzivov prenove, oživljanja in življenja grajskih stavb ter ogleda zbirk. Zaradi lažje organizacije dogodka se, prosimo, prijavite na naslov ana.jenkokovacic@ff.uni-lj.si do vključno nedelje, 24. 11. 2024.
Več
|
Mednarodni muzikološki simpozij: Modernizem na vzhodu in zahodu: nasprotja, stičišča in vzporedja in razstava
27. in 28. 11. 2024 bo na Oddelku za muzikologijo FF in Slovenski akademiji znanosti in umetnosti v počastitev 90-letnice skladateljev Vinka Globokarja in Lojzeta Lebiča potekal mednarodni muzikološki simpozij z naslovom Modernizem na vzhodu in zahodu: nasprotja, stičišča in vzporedja. V sklopu simpozija bo 27. 11. ob 12.30 v avli FF odprtje razstave »Portreta skladateljev« – razstava ob 90. letnici Lojzeta Lebiča in Vinka Globokarja (razstavo je pripravila doc. dr. Katarina Bogunović Hočevar). Vabljeni!
Več
|
|
(Ne)znana poglavja slovenske zgodovine: Zakaj v planinski raj?
Oddelek za zgodovino in Oddelek za geografijo FF vabita na projekcijo oddaje Zakaj v planinski raj? Projekcija oddaje bo v sredo, 27. 11. 2024, ob 18.30 (pred. 233). V osemdesetih letih prejšnjega stoletja se je ideja o samostojnosti države gradila na gorski identiteti Slovencev. To je sporočal tudi legendarni oglas Slovenija, moja dežela, ki se začne in konča v Logarski dolini s posnetki gora in markacijo. Naše vršace vsako leto obišče štiristo tisoč Slovencev, Planinska zveza pa je ena izmed najbolj množičnih organizacij v Sloveniji. Zakaj imamo Slovenci tako radi gore? Zakaj tako radi planinarimo? Je to morda povezano z našo preteklostjo, geografsko porazdeljenostjo ali je vzrok kje drugje? Nastopajoči v filmu: izr. prof. dr. Peter Mikša, Oddelek za zgodovino FF, izr. prof. dr. Matej Ogrin, Oddelek za geografijo FF, doc. dr. Igor Škamperle, Oddelek za sociologijo FF. Scenaristka in urednica serije Tatjana Markošek, režiser Božo Grlj, snemalec in direktor fotografije Artur Rutar.
|
Mednarodni simpozij Medicinska antropologija z območja nekdanje Jugoslavije
28. in 29. 11. 2024 bo na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF (Zavetiška 5, pred. 3) Mednarodni simpozij Medicinska antropologija z območja nekdanje Jugoslavije. Na simpoziju, ki ga Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF soorganizira z istoimenskim oddelkom v Zagrebu, bodo s prispevki sodelovali raziskovalci in raziskovalke z univerz in znanstvenih inštitutov s Hrvaške, Srbije, Kosova in Slovenije. Več v programu.
|
|
Odprtje razstave: Slikarski spomini geografa
Vabljeni na odprtje razstave Andreja Černeta z naslovom Slikarski spomini geografa, ki bo v torek, 3. 12. 2024, ob 12. uri v Galeriji Peti štuk na FF.
Več
|
Slovenščina v šoli: izzivi in priložnosti slovenščine kot materinščine na primarni in sekundarni stopnji vzgoje in izobraževanja
Oddelek za slovenistiko FF v Tednu UL ob izidu tematske številke revije Jezik in slovstvo (69/3, 2024), posvečene prenovi učnih načrtov za slovenščino v osnovnih in srednjih šolah, organizira okroglo mizo Slovenščina v šoli: izzivi in priložnosti slovenščine kot materinščine na primarni in sekundarni stopnji vzgoje in izobraževanja. Okrogla miza, na kateri bodo sodelovali Kozma Ahačič, Dragica Haramija, Vesna Mikolič, Marko Stabej in Hotimir Tivadar, vodila pa jo bo Alenka Žbogar, bo v torek, 3. 12. 2024, od 17.30 do 19.00 (Modra soba). Prijazno vabljeni!
|
|
Spremljevalni program znanstvene konference Dediščine antihumanizma
V sklopu ali vzporedno s konferenco Dediščine antihumanizma (5.–7. 12. 2024, UL FDV in FF) bo potekalo tudi več spremljevalnih dogodkov:
- Predstavitev knjige Ljubki akceleracionizem / Cute Accelerationism, 5. 12. 2024, ob 18. uri (Cukrarna, predavalnica);
- Okrogla miza Periferne vizije alternativne prihodnosti: Feministični tehno-imaginariji, 5. 12. 2024, ob 14.15 (pred. 23, FDV);
- Posebno pred-predavanje Vittoria Morfina, 4. 12. 2024, ob 18. uri (pred. 18, FF);
- Filmski večer Antihumanistični kratki / Razpad človeškega, 5. 12. 2024, ob 18.15 (pred. 23, FDV). Filmski večer so pripravili v sodelovanju s festivalom kratkega filma FEKK.
Več
|
Srednjeangleška večjezičnost z vidika sociolingvistike
Oddelek za anglistiko in amerikanistiko FF vabi na gostujoče predavanje iz zgodovine angleščine. Dr. Alpo Honkapohja (Univerza v Talinu) bo v četrtek, 5. 12. 2024, ob 9.40 (pred. 15) predstavil temo Srednjeangleška večjezičnost z vidika sociolingvistike. Predavanje bo v angleščini.
|
|
Zgodba o preživetju atomske bombe: Dediščina uničenja in spomina
Vabljeni na pogovor s pričo gospo Sado KASAOKA, ki je preživela atomsko bombo v Hirošimi. Dogodek bo potekal v četrtek, 5. 12. 2024, ob 16.20 (pred. 34). Gostje bodo: KASAOKA Sadae (priča), ISHIDA Yoshifumi (direktor, Spominski muzej miru v Hirošimi), WADA Kaori (Oddelek za ozaveščanje, Spominski muzej miru v Hirošimi), SUGIYAMA Ayumi (Oddelek za ozaveščanje, Spominski muzej miru v Hirošimi), dr. Luli van der DOES (Univerza v Hiroshimi, Center za mir) in prof. dr. Renata Salecl (UL, Inštitut za kriminologijo).
Več
|
|
|
|