Predavanji Andre Pătras in Aline Stan (Nacionalna akademija za glasbo Gheorghe Dima, Cluj Napoca, Romunija)
Oddelek za muzikologijo FF, Kulturno in etnomuzikološko društvo Folk Slovenija in Slovenski glasbenoinformacijski center prijazno vabijo na tretji sklop predavanj v Mednarodnem tedenskem ciklu ob upokojitvi prof. dr. Svaniborja Pettana. Predavali bosta Andra Pătras in Alina Stan (Nacionalna akademija za glasbo Gheorghe Dima, Cluj Napoca, Romunija):
- v ponedeljek, 24. 3. 2025, ob 13. uri (pred. 535B): Tradicijska glasba Romunov v Transilvaniji: začetki etnomuzikoloških raziskav in spreminjanje tradicijske glasbe v popularno;
- v torek, 25. 3. 2025, ob 13. uri (pred. 535B): Terensko raziskovanje v Romuniji: Ţinutul Pădurenilor (regija Hunedoara) in hribovje Apuseni (regija Alba).
Predavanji bosta v angleščini.
|
|
|
DES 2025: Aktivizem proti nasilju nad ženskami: socialistične, liberalno-kapitalistične in anarhistične prakse
Kako družbeno-ekonomski sistemi in ideologije vplivajo na aktivistične prakse proti nasilju nad ženskami? Kateri pristopi so učinkoviti in kje so njihove omejitve? Po katerih nacionalnih in globalnih aktivističnih praksah se lahko zgledujemo? O teh vprašanjih bodo razpravljale Mojca Dobnikar, Jasna Podreka, Sara Štiglic in Zala Metlika. Pogovor bo moderiral Iztok Šori. Dogodek bo potekal v torek, 25. 3. 2025, ob 17. uri (Pritličje, Ljubljana). Lepo vabljene_i!
|
Prehod: cikel dogodkov, posvečen pogrešanim in umrlim na migracijski poti na Balkanu
Slovenski etnografski muzej in Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF vabita na Prehod: cikel dogodkov, posvečen pogrešanim in umrlim na migracijski poti na Balkanu, ki bo od 25. 3. do 8. 5. 2025 potekal v Slovenskem etnografskem muzeju (Metelkova 2, Ljubljana).
Več
|
|
Sejem akademske knjige Liber.ac: Korenine prihodnosti
Pod sloganom Korenine prihodnosti bo 25. in 26. 3. 2025 v avli FF potekal 16. Sejem akademske knjige Liber.ac. Študijsko leto 2024/25 je na FF posvečeno dediščini, zato bodo tudi spremljevalni dogodki sejma akademske knjige Liber.ac obarvani z različnimi vidiki kulturne dediščine, in sicer se bodo dotikali tako snovnih kot nesnovnih dobrin, praks, šeg, navad, idej, podedovanih iz preteklosti. Dediščino namreč razumemo kot zavezo naše družbene odgovornosti, predvsem pa kot neizčrpen navdih našega bivanja. Na letošnjem sejmu bo v avli UL FF sodelovalo 28 založb. V času sejma bo v skupni spletni knjigarni Založbe UL mogoče kupiti številne knjige z 20 % popustom. Sejem bomo odprli v torek, 25. 3. 2025, ob 10. uri v avli FF. Več informacij o sejmu in spremljevalnem programu najdete na spletni strani sejma. Lepo vabljeni!
Več
|
DES 2025: Reproduktivne pravice in materinstvo skozi optiko delovanja družbenih gibanj
Vabljeni na pogovor z naslovom Reproduktivne pravice in materinstvo skozi optiko delovanja družbenih gibanj, ki bo v sklopu Dnevov enakosti spolov FF potekal v torek, 25. 3. 2025, ob 11. uri (Modra soba). Na pogovoru bodo sodelovale: dr. Ana Cergol Paradiž, dr. Sara Rožman, dr. Metka Mencin in dr. Tjaša Konovšek. Pogovor bo moderirala dr. Milica Antić Gaber.
|
|
Dedne prakse v Nadiških dolinah Beneške Slovenije: Med ideologijo, ekologijo, politiko in dolžnostjo do mrtvih
Vabljeni na predavanje dr. Tine Ivnik z naslovom Dedne prakse v Nadiških dolinah Beneške Slovenije: Med ideologijo, ekologijo, politiko in dolžnostjo do mrtvih, ki bo potekalo v okviru predavanj Družbena razmerja v Sloveniji v torek, 25. 3. 2025, ob 11.20 v P3 (Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF, Zavetiška 5).
Več
|
Šmitkov večer: Antropologija. Iz take je snovi kot zgodbe?
Vljudno vabljeni na triintrideseti Šmitkov večer z naslovom Antropologija. Iz take je snovi kot zgodbe?, ki bo v torek, 25. 3. 2025, ob 18.00 (pred. P3 na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF, Zavetiška 5). Dr. Nataša Rogelja Caf, znanstvena sodelavka ZRC SAZU, bo pripovedovala o svojih terenskih raziskavah v Istri in vzhodnem Mediteranu (v Grčiji in Turčiji) ter o svojih izkušnjah z antropologijo, s posebnim poudarkom na antropološkem pisanju. Pogovor bodo vodile doc. dr. Ana Svetel ter študentki Neža Vadnjal in Astrid Vončina.
|
|
DES 2025: Enakost spolov v znanosti – Profesionalne kariere znanstvenic_kov
V sredo, 26. 3. 2025, ob 13. uri v okviru Dnevov enakosti spolov FF vabljeni na pogovor z naslovom Enakost spolov v znanosti – Profesionalne kariere znanstvenic_kov. Dogodek v soorganizaciji s Komisijo za enakost spolov v znanosti pri Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje (MVIZ) bo potekal v Modri sobi. Na pogovoru bodo sodelovale: dr. Mirjana Ule, dr. Kristina Žagar Soderžnik, dr. Saša Pišot, dr. Branislava Vičar in dr. Milica Antić Gaber.
Več
|
Razvoj jezika in pismenosti pri dvojezičnih otrocih: ključna vprašanja in izzivi
Vabljeni na gostujoče predavanje dr. Ifigeneie Dosi (Demokritova univerza v Trakiji, Grčija) z naslovom Razvoj jezika in pismenosti pri dvojezičnih otrocih: ključna vprašanja in izzivi, ki bo v sredo, 26. 3. 2025, ob 16. uri (Modra soba). Predavanje bo v angleščini.
Več
|
|
Projekcija češkega filma Pozabljena luč
V sredo, 26. 3. 2025, ob 18. uri bo v okviru KINOFILMA AGRFT projekcija češkega filma Pozabljena luč (Zapomenuté světlo, 1996, 105 min), ki ga je režiral Vladimír Michálek. Po projekciji se bosta o filmu pogovarjala veleposlanik Češke republike v Sloveniji in zgodovinar dr. Jiří Kuděla ter scenarist in režiser doc. Metod Pevec. Pogovor bo moderirala dr. Jana Šnytová z Oddelka za slavistiko FF, katerega študentje so film opremili s slovenskimi podnapisi. Prosijo, da udeležbo potrdite do srede, 26. 3., do 15.00 na naslov kino@agrft.uni-lj.si.
Več
|
Gostujoče predavanje Tamare Kjupeve o UI in makedonskem jeziku in literaturi
Oddelek za slavistiko FF vabi na predavanje dr. Tamare Kjupeve z Inštituta za makedonsko literaturo v Skopju z naslovom Umetna inteligenca in makedonski jezik in literatura – izzivi in perspektive v četrtek, 27. 3. 2025, ob 9.40 (pred. 5). Predavanje bo v makedonščini. Vljudno vabljeni!
|
|
DES 2025: Dosežki in izzivi pri implementaciji Načrta enakosti spolov (NES) v akademskem okolju
Vabljeni na zaključni dogodek Dnevov enakosti spolov FF (DES 2025), ki bo potekal v četrtek, 27. 3. 2025, na UL (Zbornična dvorana), od 10. do 12. ure. V okviru dogodka bo potekala okrogla miza z naslovom Dosežki in izzivi pri implementaciji Načrta enakosti spolov (NES) v akademskem okolju. Uvodni nagovori: prof. dr. Gregor Majdič, rektor UL, prof. dr. Mojca Schlamberger Brezar, dekanja UL FF, Urban Kodrič, državni sekretar z Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Na okrogli mizi, ki bo sledila neposredno po uvodnih nagovorih, bodo sodelovali_e: prof. dr. Gregor Majdič (rektor UL), dr. Andrej Pančur (vodja KOSRIS), dr. Gita Zadnikar (MVZI, Sektor za znanost), dr. Jovana Mihajlovič Trbovc (ZRC SAZU), prof. dr. Roman Kuhar (UL FF). Dogodek bo moderirala Tita Mayer, novinarka Radia Slovenija. Zaključne besede: prof. dr. Milica Antić Gaber, idejna vodja DES.
Več
|
Obeleževanje spomina na žrtve v okolju po konfliktih in katastrofah
V ponedeljek, 31. 3. 2025, ob 18. uri bo dr. Tamara Banjeglav z Inštituta za kulturne in spominske študije ZRC SAZU izvedla predavanje z naslovom Obeleževanje spomina na žrtve v okolju po konfliktih in katastrofah. Predavanje bo potekalo v okviru ERC projekta DEAGENCY (№ 101095729) v Modri sobi na FF in bo izvedeno v angleškem jeziku. Vljudno vabljeni!
|
|
Plemstvo in vzhodnoazijski predmeti v grajskih interierjih
Oddelek za azijske študije FF, Pokrajinski muzej Celje in Znanstveno-raziskovalno središče Koper vabijo na dogodek Plemstvo in vzhodnoazijski predmeti v grajskih interierjih, ki bo v torek, 1. 4. 2025, od 15.30 dalje potekal v Pokrajinskem muzeju Celje (dvorana Barbare Celjske, Knežji dvor). Dogodek je namenjen lastnicam in lastnikom vzhodnoazijskih predmetov, ki želijo izvedeti več o svoji zbirki, ter vsem, ki jih zanima vzhodnoazijska kultura. Če imate predmete, za katere veste ali “sumite”, da so vzhodnoazijskega izvora, vabljeni, da jih prinesete na zbirateljski sejem in izveste več o njih. Ob 17. uri bo potekala okrogla miza na temo vzhodnoazijskih predmetov, ki so nekoč krasili domove višjih slojev na Slovenskem. Dr. Nataša Vampelj Suhadolnik, dr. Helena Motoh in dr. Tina Berdajs bodo predstavile kitajske in japonske predmete, ki so nekoč krasili dvorce in gradove, razpravljale o njihovi vlogi v življenju plemstva ter raziskovale, kako so vplivali na družbeni status lastnikov. Vstop prost.
|
|
|
|