Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 
Med prejemniki sredstev HUD sklada UL projekt prof. dr. Jane S. Rošker z Oddelka za azijske študije FF

Znani so prejemniki prvega pilotnega HUD sklada UL, ki pokrivajo raznolika področja, kot so trajnost, etika, aplikativna umetnost, telesno zdravje, socialna vključenost in pametno javno upravljanje. Ocenjevalna komisija HUD sklada je v letu 2024 izmed številnih prijavljenih za sofinanciranje izbrala sedem najboljših. Med njimi je tudi projekt prof. dr. Jane S. Rošker z Oddelka za azijske študije FF Krepitev transkulturnega dialoga in razvoj globalne etike. Ekipa pod vodstvom prof. dr. Jane S. Rošker je raziskovala, kako lahko filozofski koncepti, kot so harmonično sožitje, vrlina in odgovornost, prispevajo k sodobnim družbenim praksam. Skozi interdisciplinaren pristop, ki združuje teorijo, umetnost in praktično izvedbo, projekt prinaša nove perspektive na vlogo konfucijanske etike v sodobnem izobraževanju in zakonodaji. Iskrene čestitke!

Več
Predavanje prof. dr. Thomasa Hochradnerja o salzburški glasbeni dediščini

18. 2. 2025 je na FF v okviru Leta dediščine FF potekalo predavanje dr. Thomasa Hochradnerja z Univerze Mozarteum Salzburg. V svojem predavanju z naslovom Od festivalskega glamurja do čaja ob petih: salzburška glasbena dediščina v dialogu s sedanjostjo je spregovoril o različnih vidikih razvoja salzburške glasbene dediščine v prvi polovici 20. stoletja. Sprva se je osredotočil na zapise Stefana Zweiga, v katerih je pisatelj opisal razvoj Salzburga v gledališko in glasbeno prestolnico tedanje Evrope. Popularni vidik glasbene kulture v mestu je predstavil v okviru delovanja Franza Oberederja, lastnika gostinskega lokala Palmengarten, kjer so potekali raznoliki glasbeni in gledališki nastopi, na koncu pa se je osredotočil na institucionalni vidik v okviru organizacije salzburškega glasbenega festivala.

Foto: Ana Jenko Kovačič
Informativni dnevi na FF

14. in 15. 2. 2025 so na fakulteti potekali informativni dnevi. Oddelki so svoje študijske programe predstavljali v več terminih. V avli so dijakinje in dijaki lahko našli splošne informacije o študiju, zavrteli kolo sreče, se za več informacij ustavili pri tutorkah in tutorjih ali na stojnici Evropske noči raziskovalcev – Humanistika, to si ti! Na stojnicah Oddelka za arheologijo in Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo so lahko izvedeli več informacij o študiju na obeh oddelkih, po predstavitvah programov, ki so jih zanimali, pa se ustavili tudi na posameznih oddelkih ter jih podrobneje spoznali. Predstavitev se je udeležilo dobrih 2300 dijakinj in dijakov.

Več
Sprejem za tuje študentke in študente na izmenjavi

Na fakulteti bomo v letnem semestru gostili preko 100 študentk in študentov, ki so prišli na izmenjavo. Zanje smo 13. 2. 2025 pripravili informativno srečanje Welcome Day. Študentke in študente je pozdravila prodekanja prof. dr. Irena Samide, nato pa smo jim predstavili fakulteto ter jih seznanili s storitvami, povezanimi s študentskim življenjem v Ljubljani, študijskim procesom in dejavnostmi, ki bodo tekom leta zanje organizirane. Na dogodku so sodelovali tudi tutorke in tutorji za tuje študentke in študente, ki se jim za vso pomoč zahvaljujemo. Vsem študentkam in študentom želimo uspešno izmenjavo.
Začetek projekta AI4DH, Umetna inteligenca za digitalno humanistiko

13. 2. 2025 je potekal prvi uvodni sestanek projekta AI4DH, Umetna inteligenca za digitalno humanistiko, v sklopu katerega bo ustanovljen Center odličnosti za umetno inteligenco v digitalni humanistiki. Center odličnosti za umetno inteligenco v digitalni humanistiki bo raziskovalcem s področja humanistike in družboslovja zagotavljal podporo pri uporabi orodij umetne inteligence, strojnega učenja in analize podatkov. Na voljo bo odlična infrastruktura za razvoj modelov umetne inteligence in strokovna pomoč pri razvoju novih pristopov, prilagojenih področjem, kot so jezikoslovje, zgodovina, medijske študije, folkloristika, novinarstvo in filozofija. Z vključevanjem umetne inteligence bodo lahko raziskovalci analizirali mnogo večje zbirke podatkov in našli povezave med zelo različnimi viri, kar vodi do novih spoznanj in razumevanja kulture, zgodovine, jezika in drugih področij humanistike. Na uvodnem sestanku so se zbrali vodje interdisciplinarnih delovnih skupin: dr. Antoine Doucet, dr. Marko Robnik Šikonja, raziskovalke in raziskovalec s FF dr. Špela Arhar Holdt, dr. Polona Tratnik, dr. Simon Krek in dr. Kaja Dobrovoljc, dr. Igor Vobič, dr. Ajda Pretnar-Žagar, dr. Nada Lavrač in dr. Maja Zupančič Justin. Več informacij o projektu je na povezavi.

Več
Modra fakulteta: Vedno radovedni, vedno v dobri družbi!

Želite odkrivati nova znanja, razvijati svoje talente in širiti obzorja? Pridružite se izobraževalnim programom, zasnovanim posebej za vse 55+, ki uživajo v učenju in izmenjavi izkušenj. Postanite del skupnosti, kjer znanje povezuje in navdihuje – v spodbudnem in sproščenem okolju. Ne spreglejte izbranih programov:

- Mladi 100 let,
- Management starosti,
- Kako skrbeti za okolje in dobro živeti?,
- Geografski pojavi in procesi,
- Antika skozi arheološke najdbe in mite,
- Umetnostna podoba Ljubljane v zgodnjem novem veku.

Celoten seznam programov najdete na spletni strani.

Foto: Boštjan Podlogar/STA
Novosti Znanstvene založbe FF

- Igor Žunkovič (ur.), Treba se je odločiti: kratki spisi o dramatiki in gledališču (Acta comparativistica Slovenica)

Knjiga je na voljo v Knjigarni FF. Do nje lahko prosto dostopate na portalu E-knjige ZUL.

- Acta Linguistica Asiatica: Letn. 15, št. 1 (2025)

Do revije lahko prosto dostopate na portalu Revije ZUL.

Več
DOGODKI
Teden odprtih vrat predavalnic FF

Med 24. in 28. 2. 2025 bo na FF potekal Teden odprtih vrat, ki je namenjen predvsem dijakinjam in dijakom višjih letnikov. Odprta bodo vrata vseh predavalnic, seznam izpostavljenih predavanj za lažjo izbiro pa je na voljo na spletni strani.
Preliminarna analiza distribucije in funkcije označevanja spola v slovenščini: nominalizacijski vidik

Lingvistični krožek Janeza Orešnika vabi na 1254. sestanek, ki bo v ponedeljek, 24. 2. 2025, ob 18. uri (pred. 325). Na temo Preliminarna analiza distribucije in funkcije označevanja spola v slovenščini: nominalizacijski vidik bosta predavala prof. Prashant Pardeshi (National Institute for Japanese Language and Linguistics, Tokio, Japonska) in prof. dr. Andrej Bekeš, zaslužni profesor (Oddelek za azijske študije FF). Dogodek bo potekal v angleščini.

Več

Gostovanje prof. dr. Prashanta Pardeshija z Nacionalnega inštituta za japonski jezik in jezikoslovje

Med 24. in 27. 2. 2025 bo na Oddelku za azijske študije FF gostoval prof. dr. Prashant Pardeshi z Nacionalnega inštituta za japonski jezik in jezikoslovje s tremi predavanji v angleščini.

V ponedeljek, 24. 2. 2025, ob 18. uri (pred. 325) bo v Lingvističnem krožku Janeza Orešnika predaval na temo Preliminarna analiza distribucije in funkcije označevanja slovničnega spola s perspektive nominalizacije, v soavtorstvu z zasl. prof. dr. Andrejem Bekešem (FF).

V sredo, 26. 2. 2025, bo od 9.40 (pred. 4-rim.) predaval na temo Razvoj spletnih virov za poučevanje in učenje sklonskih členkov in slovničnih struktur bunkei v japonščini, v soavtorstvu s prof. dr. Hidekijem Kishimotom (Univerza v Kobeju).

V četrtek, 27. 2. 2025, bo od 9.40 (pred. 4) predaval na temo Veliki spletni viri za učenje, poučevanje in analizo japonščine: kratek uvod v nekatere vire na Nacionalnem inštitutu za japonski jezik in jezikoslovje.

Vabljeni!

Več

Idrija – (rudarska) dediščina in njen sodobni odsev

Vljudno vabljeni na naslednji dogodek v okviru programa obiskov dediščine Leta dediščine FF. V petek, 28. 2. 2025, bodo obiskali Idrijo ter se posvetili tamkajšnji dediščini. Poskrbljeno bo tudi za prevoz iz Ljubljane: odhod ob 9.00 z avtobusne postaje neposredno pred FF, vrnitev v večernih urah. Prijave zbirajo do torka, 25. 2. 2025, na elektronski naslov ana.jenkokovacic@ff.uni-lj.si. Udeleženci krijejo strošek organiziranega kosila. Dogodek koordinira doc. dr. Jerneja Ferlež z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo FF, soorganizator dogodka je ID 20.

Več

Prof. dr. Marija Ivanicka na FF

Vljudno vabljeni na predavanji prof. dr. Marije Ivanicke, ukrajinske raziskovalke, profesorice na Državni univerzi Tarasa Ševčenka v Kijevu, trenutno gostujoče raziskovalke in predavateljice na Slavističnem seminarju Univerze v Tübingenu v sklopu programa Evropske unije MSCA4Ukraine. Na FF bo gostovala 25. in 26. 2. 2025 z dvema predavanjema: 

- v torek, 25. 2. 2025, ob 10.30 (pred. 31): Prevajanje in družba: ukrajinsko-nemški vzajemni vplivi pri literarnem transferju, predavanje bo v nemščini;

- v sredo, 26. 2. 2025, ob 15.30 (pred. 4): Ukrajinska književnost: od travmatične preteklosti do sedanjosti, ki jo zaznamuje vojna, predavanje bo v ruščini.

Več

Šmitkov večer: Kulturna dediščina – vir ustvarjalnosti: Ko tradicionalni lonec spet postane zlati cekin

Vabljeni na dvaintrideseti Šmitkov večer, ki bo pod naslovom Kulturna dediščina – vir ustvarjalnosti: Ko tradicionalni lonec spet postane zlati cekin potekal v torek, 25. 2. 2025, ob 18.00 (pred. P3 na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF, Zavetiška 5). Z gostjo Tejo Hlačer se bodo pogovarjali prof. dr. Rajko Muršič ter študentki Tina Mlinarič in Manca Voje. Teja Hlačer, mag. kulturne antropologije s pedagoško-andragoško izobrazbo, samozaposlena v kulturi kot pedagoginja in oblikovalka na področju keramike, bo pripovedovala o svojih raziskavah in delovanju na področju lončarstva in keramike doma in v svetu.

Besedna postaja: Com'è bello far mešat

Vabljeni na pogovor o dveh knjigah, ki sta pred kratkim izšli pri ZZFF. Znanstvena monografija Slovenščina v Italiji, ki jo je uredila dr. Matejka Grgič, je izčrpno, celovito delo, ki obravnava različne tematske sklope, povezane s slovenskim jezikom v Italiji. Monografija dr. Jerneje Umer Kljun Com'è bello far mešat: istrska prepletanja in italijansko-slovenski jezikovni stik pa celostno obravnava kodno preklapljanje, enega najočitnejših pojavov jezikovnega stikanja v spontanem govorjenem jeziku pripadnikov italijanske narodne skupnosti v slovenskih obalnih mestih, s poudarkom na skladenjskih lastnostih in funkciji preklapljanja v dejanski jezikovni rabi ter odnosu do mešanega govora, ki pri tem nastaja. Pogovor bo v sredo, 26. 2. 2025, ob 11.20 (pred. R1). Z doc. dr. Matejko Grgič in lekt. dr. Jernejo Umer Kljun se bo pogovarjal doc. dr. Damjan Popič.

Gostujoče predavanje prof. dr. Patricka Heinricha o ohranjanju ogroženih jezikov na Japonskem

V okviru predmeta Odzivi azijskih skupnosti na globalne izzive, serije predavanj na Oddelku za azijske študije FF, ki jih financira Eurasia Foundation bo v sredo, 26. 2. 2025, ob 13. uri (pred. 1A-Rim) prof. dr. Patrick Heinrich izvedel predavanje z naslovom Kaj se izgubi z izgubo jezika na Japonskem? Jezikovna ogroženost, revitalizacija in politika. Predavanje bo v angleščini.

Več

V kinofilmu na AGRFT slovaški dokumentarec Mečiar (2017)

V sredo, 26. 2. 2025, ob 18.00 bodo v Kinofilmu predvajali dokumentarni film MEČIAR. Kaj imajo skupnega tranzicija, demokracija in vprašljive politične poteze? Avtorski dokumentarec MEČIAR (2017, 89 min, Slovaška) režiserke Tereze Nvotove je film o politiku Vladimírju Mečiarju. Film so prevedli in podnaslovili študenti Oddelka za slavistiko FF. Po projekciji se bo z gostoma izr. prof. dr. Jozefom Pallayem in izr. prof. Matjažem Ivanišinom o filmu in kontekstu 90. let pogovarjala doc. dr. Špela Sevšek Šramel.
 

Cenjenje argumentacije: praksa in teorija diskurza med učenjaki obdobja Chosŏn

Oddelek za azijske študije FF vljudno vabi na gostujoče predavanje prof. Marion Eggert iz Univerze v Bochumu z naslovom Cenjenje argumentacije: praksa in teorija diskurza med učenjaki obdobja Chosŏn, ki bo v četrtek, 27. 2. 2025, ob 11.20 (pred. 102). Predavanje bo v angleščini.

Več

Dnevi etnografskega filma

Od 27. 2. do 1. 3. 2025 bodo Dnevi etnografskega filma v Slovenski kinoteki. Dneve etnografskega filma organizirata Avdiovizualni laboratorij ZRC SAZU in Slovensko etnološko društvo v partnerstvu z Oddelkom za etnologijo in kulturno antropologijo FF. Festivala se bo udeležila večina avtorjev oz. avtoric, tako da bodo po filmih potekali pogovori. Med raznolikimi temami iz različnih delov sveta je gotovo kaj zanimivega tudi za vas. Izbrane filme najdete na tej povezavi, spored pa tu. Povezava do kataloga.
Vabljeni na ogled filmov in druženje v festivalskem vzdušju!

Eutopia Jezikovna kavarna

Bi jezikali s kolegi onstran jezikovnih meja? Bi radi pretegnili in nabrusili svoje jezike v pogovoru s študenti iz drugih držav po Evropi? Pridružite se Jezikovni kavarni! Od 3. do 6. marca 2025 kot del vseevropskega projekta EUTOPIA Languages Week organizirajo virtualna srečanja s študenti tujih jezikov iz različnih univerz po Evropi. Tu je odlična priložnost, da spoznate druge kulture, svoje daljne kolege, ki lahko morda postanejo novi bližnji prijatelji, obenem pa urite svoje (po)govorne spretnosti v francoščini, nemščini, italijanščini, španščini ali angleščini, in sicer:

- ponedeljek (3. 3.) 17.00: angleščina & francoščina,
- torek (4. 3.) 13.00: francoščina & nemščina,
- sreda (5. 3.) 17.00: italijanščina & španščina,
- četrtek (6. 3.) 13.00: angleščina & španščina.

Več

Sprehod čez Tivoli: funkcionalno razvrednoten prostor, moč kulturne dediščine in prilagojena ponovna raba

Vabljeni na naslednji dogodek programa ogledov dediščine Leta dediščine FF. Sprehod čez Tivoli s poudarkom na dveh gostinskih objektih, Hotelu Tivoli Švicariji in Hotelu Bellevue, bo v torek, 4. 3. 2025, s pričetkom ob 13.30 (zbor pred Moderno galerijo). Vodile nas bodo Barbara Lampič (Oddelek za geografijo FF), Renata Novak Klemenčič (Oddelek za umetnostno zgodovino FF) in Maruša Zorec (UL FA).

Več

Praznovanje Mărțișor

Lektorat romunskega jezika Oddelka za romanske jezike in književnosti FF skupaj z romunskim veleposlaništvom v Republiki Sloveniji z veseljem vabi na praznovanje Mărțișor. Letos bodo začetek pomladi obeležili s predavanjem profesorja Florina Ciobana Mărțișor – pomemben trenutek v koledarju ljubezni pri Romunih, ki bo potekalo v sredo, 5. 3. 2025, ob 17.00 v Modri sobi. Predavanje bo potekalo v romunskem in angleškem jeziku. Lepo vabljeni!

Okrogla miza Heritologija in pomen dediščine za javnost

Vabljeni na okroglo mizo z naslovom Heritologija in pomen dediščine za javnost v okviru cikla okroglih miz Leta dediščine FF. Okrogla miza bo potekala v četrtek, 6. 3. 2025, ob 18.00 (Modra soba). Okrogla miza je namenjena izmenjavi pogledov na sodobne pristope k dediščinjenju, katerega bistven del so participativne prakse. Participativni pristop namreč zagotavlja opolnomočenje skupnosti, izboljša možnosti varovanja dediščine in pomembno prispeva k dediščinski znanosti. Predstavili bomo pregled teoretskih in normativnih podlag za vključevanje javnosti, ki ga bomo dopolnili s konkretnimi primeri iz dediščinske prakse. Okroglo mizo pripravljajo študenti doktorskega študija heritologije na FF Jana Puhar, Nina Sotelšek in Matjaž Koman z gostoma dr. Mašo Saccaro, muzejsko svetovalko (Pokrajinski muzej Koper) in mag. Borutom Rovšnikom, muzejskim svetnikom v pokoju. Okroglo mizo bo moderirala Jana Puhar.

Več


 
PREGLED MEDIJSKIH OBJAV
Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Izpostavljamo nekaj objav. 
Vemo ali mislimo, da vemo? Onkraj zmotnih predstav o spolnih stereotipih in književnosti (v rubriki Vemo ali mislimo, da vemo sodelovala prof. dr. Alojzija Zupan Sosič, Oddelek za slovenistiko FF, strasnohudi.si, 14. 2. 2025)
 
Umrli prednik je naročil zasaditev borovcev (v oddaji sodelovala asist. dr. Tina Ivnik, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF, Prvi program Radia Slovenije, 17. 2. 2025)
 
Gregor Pompe: Skice za zgodovino slovenske glasbe 20. stoletja (knjiga prof. dr. Gregorja Pompeta, Oddelek za muzikologijo FF, Kulturno-medijski center Slovenije, 17. 2. 2025)
 
 

Besedna postaja: Zbornik o Skupnosti študentov 1968–1974: prispevki za novejšo zgodovino
 

Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter
YouTube
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si