Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 
Izr. prof. dr. Andrej Blatnik prejel nagrado Nede Pagon

Izr. prof. dr. Andrej Blatnik z Oddelka za bibliotekarstvo, informacijsko znanost in knjigarstvo FF je letos prejel nagrado Nede Pagon za izjemen prispevek k razvoju slovenskega uredništva in medijske krajine. Nagrada je bila podeljena na dogodku v okviru 40. Slovenskega knjižnega sejma v Ljubljani. Kot so zapisali v utemeljitvi nagrade, je Blatnik prepoznan kot eden najvidnejših slovenskih urednikov zlasti leposlovnih del, tako izvirnih kot prevodnih. Nagrada Nede Pagon, poimenovana po nekdanji dolgoletni urednici na področju humanistike in družboslovja, so ustanovile založbe Studia humanitatis, Beletrina ter Bukla. Namen nagrade je nagraditi in opozoriti na delo urednic oziroma urednikov, ki svoje pomembno delo opravljajo s posebnim spoštovanjem do knjige, bralcev in avtorjev, pa tudi do besede, vednosti in misli. Nagrajencu iskreno čestitamo.

Več

Foto: Janez Zalaznik
Asist. dr. Tina Ivnik prejela nagrado Centra za raziskave manjšin Univerze v Insubriji

Asist. dr. Tina Ivnik z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo FF je za svojo doktorsko disertacijo Preobrazbe kulturne krajine Nadiških dolin po drugi svetovni vojni (mentor: prof. dr. Božidar Jezernik, somentor: izr. prof. dr. Miha Kozorog) prejela nagrado Centra za raziskave manjšin /The Centre for Research on Minorities (CERM) Univerze v Insubriji (Italija), in sicer za najboljšo disertacijo na temo manjšin. CERM spodbuja interdisciplinarne raziskave na področju sociologije in sociolingvistike manjšin ter ustvarja sinergije med akademiki, strokovnjaki in akterji civilne družbe, nagrado pa podeljuje vsako leto. Iskrene čestitke!

Več

Foto: Miha Tozon
Ekskurzija v Poljansko dolino

19. 12. 2024 je skupina profesorjev, strokovnih delavcev in študentov v okviru Leta dediščine FF uspešno izvedla celodnevno ekskurzijo v Poljansko dolino. Posebej jih je pritegnila dediščina Šubičeve hiše v Poljanah, obiskali so spomenik Ivanu Tavčarju ob njegovi rojstni hiši, občudovali notranjost Župnijske cerkve sv. Martina, se okrepčali na Dvorcu Visoko, kjer jih je obiskal tudi Polikarp Kalan, dan pa zaključili z vzponom do prečudovite zgodnjebaročne cerkvice Sv. Volbenka Na Logu, od koder se odpira lep razgled nad dolino. Skratka, bilo je lepo, poučno in prijetno.

Več

Foto: Urška Perenič
Dokumentarni film o dr. Nacetu Šumiju

V torek zvečer je bil na TV SLO 1 premierno predvajan dokumentarni film o umetnostnem zgodovinarju, konservatorju, profesorju in nekdanjem dekanu FF dr. Nacetu Šumiju. Scenarij za film z naslovom Nace Šumi – profesor na televiziji je ob stoletnici profesorjevega rojstva pripravil dr. Andrej Doblehar, snemali pa so ga tudi na Oddelku za umetnostno zgodovino. Film si lahko pogledate na tej povezavi.
Predstavitev zbornika Temelj našemu narodu, Podobe in pomen Črnomlja za časa 2. svetovne vojne

Temelj našemu narodu, Podobe in pomen Črnomlja za časa 2. svetovne vojne je zbornik razprav ob 80-letnici zasedanja Slovenskega narodnoosvobodilnega sveta (SNOS) 19. in 20. 2. 1944 v Črnomlju. Zbornik so predstavili na prireditvi 18. 12. 2024 v Črnomlju. Otvoritve so se udeležili avtorji razprav Božidar Flajšman, Ilinka Todorovski, Bojan Balkovec, Božo Repe, Blaž Torkar, Damijan Guštin, Katarina Jurjavčič in Janez Weiss, ki je zbornik tudi uredil. Prireditev je pozdravil župan Črnomlja Andrej Kavšek. Posnetek prireditve je tu.

Več


Foto: Božidar Flajšman
Predavanje prof. dr. Petra Svetine na Oddelku za slovenistiko FF

16. 12. 2024 so na Oddelku za slovenistiko FF imeli zaključni predavateljski dogodek leta z gostom prof. dr. Petrom Svetino, mednarodno priznanim literarnim zgodovinarjem in izvrstnim literarnim ustvarjalcem, ki je za svoja dela prejel mnoge nagrade. Kolega prof. dr. Peter Svetina že dve desetletji kot profesor deluje na drugi strani Alp na Univerzi Alpe-Jadran v Celovcu (Inštitut za slavistiko Univerze Alpe-Jadran v Celovcu). Predavanje je potekalo v nabito polni predavalnici 4, kamor se je kolega, ki je diplomiral, magistriral in doktoriral na oddelku, vrnil po več kot 20 letih. V uvodnem delu znanstveno-literarnega druženja je prof. dr. Mateja Pezdirc Bartol pripravila kratek, vendar vsebinsko poln pogovor o delu gosta. Pri tem sta se dotaknila mnogih del od začetnega dela o mrožku do najnovejših del. Sledilo je profesorjevo predavanje z naslovom Je odgovor in ga ni, Razumevanje mladinske književnosti v kontekstu. Gostovanje prof. Svetine je bilo tudi prvo gostovanje v sklopu dogodkov Srečevanja Vračanja na Oddelku za slovenistiko, ki jih želijo tradicionalno organizirati ob koncu leta in semestra.

Več
Simpozij Prihodnost Palestine in Izraela: je ‘rešitev dveh držav’ (še) rešitev?

13. 12. 2024 se je na FF odvil simpozij Prihodnost Palestine in Izraela: je ‘rešitev dveh držav’ (še) rešitev?, ki ga je organiziral Oddelek za sociologijo FF in na katerem je ob gostujočem predavanju profesorja antropologije Jeffa Halperja iz Jeruzalema svoje razmisleke na dveh panelih podelilo tudi šest strokovnjakov in raziskovalk iz Slovenije. Simpozij so v imenu gostiteljev in organizatorjev otvorili dekanja FF prof. dr. Mojca Schlamberger Brezar, predstojnik Oddelka za sociologijo doc. dr. Primož Krašovec in izr. prof. dr. Anja Zalta. Na prvem panelu Zgodovina in sedanjost na območju historične Palestine so se zvrstili zgodovinar in raziskovalec mag. Žiga Smolič, sociolog in vodilni analitik razmer na Bližnjem vzhodu doc. dr. Primož Šterbenc ter politologinja, ki je več let delala kot prostovoljka v begunskih taboriščih na Zahodnem bregu Ana Tasič, panel je povezovala novinarka Kristina Božič. Na zadnjem panelu Dolžnosti in možnosti mednarodne politike ter diplomacije so svoja stališča predstavili evropski poslanec in podpredsednik Delegacije EP za odnose s Palestino Matjaž Nemec, državni sekretar pristojen za evropske in politične zadeve, mednarodno pravo in zaščito interesov mag. Marko Štucin z Ministrstva za zunanje in evropske zadeve, vodja katedre za mednarodno pravo na Pravni fakulteti UL in članica Svetovalnega odbora Sveta Združenih narodov za človekove pravice prof. dr. Vasilka Sancin.

Več
Predavanje prof. dr. Anne Bohnenkamp-Renken: Znanost, umetnost in izobraževanje: Iz zgodovine Goethejeve hiše v Frankfurtu

11. 12 2024 je na FF v okviru cikla predavanj Leta dediščine FF pred polno predavalnico nastopila direktorica fundacije Das Freie Deutsche Hochstift (društva za znanost, umetnost in izobraževanje v Frankfurtu), ki je pred več kot 160 leti prevzela skrb za Goethejevo rojstno hišo v Frankfurtu ob Majni in danes vodi tudi Nemški muzej romantike. Predstavila je zgodovino in dejavnosti omenjene ustanove, ki so jo v 19. stoletju ustanovili meščani Frankfurta in si je že v začetku zadala nalogo spodbujati tako znanost kot umetnost in splošno izobrazbo. Osrednje naloge ustanove obsegajo katalogizacijo, ohranjanje in dopolnjevanje zbirk ter vzdrževanje Goethejeve hiše. Predavateljica je prav tako spregovorila o drugih dejavnostih ustanove – raziskovanju, izdajanju edicij klasikov, obsežnem programu izobraževanja in kulturnih dogodkih –, ki imajo za cilj ohranjati literarno dediščino živo in jo narediti dostopno zainteresiranemu obiskovalcu oziroma uporabniku. V 2021 odprtem Nemškem muzeju romantike je bil leta 2023 predstavljen tudi osrednji predstavnik slovenske romantike France Prešeren – in ob njem nemško-slovenska ustvarjalka Luiza Pesjakova; razstavo pa je sokurirala prof. dr. Urška Perenič
Srečanje alumnov in praznovanje dvajsete obletnice študija zahodnoslovanskih jezikov v okviru Oddelka za slavistiko

Katedre za češki jezik in književnost, polonistiko in slovakistiko so 11. 12. 2024 pripravile prireditev ob dvajseti obletnici obstoja. Dogodka so se v velikem številu udeležili nekdanji in sedanji študenti in študentke ter profesorji in profesorice. Med cenjenimi gosti in govorniki so bili dekanja FF prof. dr. Mojca Schlamberger Brezar, veleposlanik Češke republike Nj. Eksc. dr. Jiří Kuděla, konzul Veleposlaništva Republike Poljske Szymon Białek in veleposlanik Republike Slovaške Nj. Eksc. Petr Zeleňák. Vodja Enote za zahodno slavistiko izr. prof. dr. Maria Wtorkowska in namestnica predstojnice Oddelka za slavistiko FF doc. dr. Špela Sevšek Šramel sta spregovorili o sedanjosti, izr. prof. dr. Niko Jež, ki je skupaj s prof. dr. Andrejem Rozmanom zaslužen za ustanovitev študijev zahodnoslovanskih jezikov na FF, pa je predstavil ovinkasto, a hkrati anekdot polno pot do novih študijskih programov. Na slovesnosti je bil prisoten tudi takratni dekan fakultete in podpornik ustanovitve novih študijev, prof. dr. Božidar Jezernik.

Več
Ogled šentjakobske cerkve v Ljubljani

10. 12. 2024 je v okviru cikla obiskov dediščine Leta dediščine FF potekal ogled šentjakobske cerkve v Ljubljani. Jezuitska cerkev sv. Jakoba je bila zgrajena v začetku 17. stoletja, v drugi polovici 17. stoletja so ji na severu prizidali kapelo sv. Frančiška Ksaverija, v drugem in tretjem desetletju 18. stoletja pa so jo opremili s kamnitimi oltarji s kipi Angela Puttija, Jacopa Contierija, Paola Groppellija in Francesca Robbe ter slikami Bartolomea Litterinija, Johanna Veita Hauckha, Frančiška Karla Remba in drugih. Kasneje je z izjemo večje prezidave po potresu doživela le še manjša popravila. Nova spoznanja na področju raziskav kiparstva, slikarstva in naročništva je predstavil prof. dr. Matej Klemenčič, poznavalec beneškega kiparstva v kamnu. Številno občinstvo pa je poleg dobro ohranjene cerkve lahko občudovalo pravkar obnovljeno kapelo sv. Frančiška Ksaverija in se spustilo v kripto jezuitov.

Foto: Neža Lukančič
Poziv k sodelovanju na Dnevih enakosti spolov 2025

Zdaj že tradicionalni Dnevi enakosti spolov FF (DES) ponovno odpirajo vrata vsem zainteresiranim. Vsako leto je bilo organiziranih vrsto dogodkov, katerih zapise in posnetke si lahko ogledate na spletni strani. Za začetek dnevov smo v letu 2025 izbrali 4. marec z osrednjim in otvoritvenim dogodkom. Dogodki bi potekali v mesecu marcu, in sicer ob torkih, sredah in četrtkih v živo, da bi bilo lahko dostopni čim širši publiki, ali tudi v hibridni obliki, kadar bi šlo za sodelovanje gostov, gostij iz tujine. Vabljeni, da svoje predloge za pogovore, okrogle mize, predavanja, predstavitve različnih dosežkov, publikacij, magistrskih nalog, doktorskih del, raziskovalnih projektov ali izvenštudijskih dejavnosti na teme, povezane z enakostjo spolov, pošljete do 22. 1. 2025 na naslova blaz.repe@ff.uni-lj.si in milica.antic@ff.uni.lj.si. Namero o sodelovanju sporočite v obrazcu, ki ga najdete tu, v opombi sporočite želeni termin. Veselimo se vaših predlogov in sodelovanja z vami.
Novosti Znanstvene založbe FF

- Monika Govekar Okoliš: Zgodovina izobraževanja odraslih na Slovenskem: 50 let andragogike na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (Historia facultatis)

Knjiga je na voljo v Knjigarni FF. Do nje lahko prosto dostopate na portalu E-knjige ZUL.

- Documenta Praehistorica: Letn. 51 (2024)

Do revije lahko prosto dostopate na portalu Revije ZUL.

- Katja Mahnič (ur.): Muzejska prezentacija Frančiškanske cerkve na Prešernovem trgu v Ljubljani

Publikacija je brezplačna in je prosto dostopna na portalu E-knjige ZUL.
DOGODKI
Ko je smrt odrešitev

V ponedeljek, 6. 1. 2024, ob 16.20 bo imel dddr. Andrej Pleterski z Inštituta za Arheologijo ZRC SAZU, predavanje z naslovom Ko je smrt odrešitev. Predavanje bo izvedeno v okviru ERC projekta DEAGENCY (№ 101095729) na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF (Zavetiška 5, pred. P3). Vljudno vabljeni!
Okrogla miza Etnologija in kulturna antropologija v razvojnih agencijah: dediščina, razvoj in projektifikacija

V okviru predavanj Regije in regionalizmi v Sloveniji bo v torek, 7. 1. 2025, med 11.20 in 12.50 v P2 (Zavetiška 5) v sklopu Leta dediščine FF potekala okrogla miza Etnologija in kulturna antropologija v razvojnih agencijah: dediščina, razvoj in projektifikacija. Na njej bodo sodelovali etnologi in kulturni antropologi: Katarina Vrhovec Celarec (RRA LUR), Mija Bokal (RC Srce Slovenije), Tina Štefanič (RC Novo mesto in LAS Dolenjska in Bela krajina), Polona Kavčič (ICRA d. o. o. Idrija), Martina Erjavec (RRA Zeleni kras), Nataša Roter (Razvojna agencija Savinja) in Gregor Jevšček (Bravina Experience). Na dogodku bo sodeloval tudi zasl. prof. dr. Janez Bogataj. Vabljeni!

 
PREGLED MEDIJSKIH OBJAV
Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Izpostavljamo nekaj objav. 
Ali smo spregledali vrednost mladih? (v pogovoru sodeloval dr. Klemen Lah, CSDTJ, Intelekta, Prvi program Radia Slovenija, 10. 12. 2024)
 
Dr. Urška Perenič (pogovor s prof. dr. Urško Perenič, Oddelek za slovenistiko FF, Profil, RTV Slovenija, 11. 12. 2024)
 
Dolgo sedenje je slabo za duševno zdravje (pogovor z izr. prof. dr. Gajo Zager Kocjan, Oddelek za psihologijo FF, Delo, 12. 12. 2024)
 
 

Uroš Lajovic v pogovoru s prof. dr. Matjažem Barbom ob izidu knjige Gustav Mahler – Perilegomena k izvajanju njegovih simfonij št. 1–7 na Slovenskem knjižnem sejmu 2024.
Knjiga je izšla pri Znanstveni založbi FF.


 

Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter
YouTube
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si