Gostujoča predavanja kazaške etnomuzikologinje
Oddelek za muzikologijo FF vabi na gostujoča predavanja kazaške etnomuzikologinje Zakiye Sapenove (Almaty, Kazahstan):
- v ponedeljek, 21. 10. 2024, ob 9.40 (pred. 535 B): Kazahstan: glasba in etnomuzikologija v srednjeazijskem in evrazijskem kontekstu,
- v torek, 22. 10. 2024, ob 13. uri (Rimljanka): Kazahstan: glasba in etnomuzikologija v srednjeazijskem in evrazijskem kontekstu,
- v sredo, 23. 10. 2024, ob 9.40 (pred. 01): Trajnostna prihodnost kazahstanske glasbe? Testiranje raziskovalnega modela,
- v sredo, 23. 10. 2024, ob 16.20 (pred. 535 B): Kazahstan in glasbe sveta.
Predavanja bodo v angleškem jeziku.
|
|
|
Predavanje prof. Spirosa Moschonasa Grška diglosija
Vabljeni na predavanje gostujočega profesorja Spirosa Moschonasa z Univerze v Atenah, ki bo v torek, 22. 10. 2024, ob 13. uri (pred. 345). Naslov predavanja, ki bo potekalo v angleščini, je Grška diglosija. Tema bo torej težavno razmerje med ljudskim in visokim jezikom, ki je globoko zaznamovalo zgodovino grškega jezika. Spiros Moschonas je profesor za jezikoslovje in filozofijo jezika na Oddelku za komunikacijo in medijske študije Univerze v Atenah. Znan je kot avtor številnih razprav in monografij, med drugim je sodeloval pri nastanku serije učbenikov Grščina 1–3, ki se pri pouku novogrškega jezika uporabljajo tudi na Oddelku za klasično filologijo FF. Z oddelkom sodeluje tudi pri pripravi in izvedbi poletne šole novogrškega jezika Nοva grščina za klasične filologe. Njegov obisk v Ljubljani poteka v okviru ukrepa krepitve sodelovanja s tujimi partnerji/univerzami RSF B.II.4.
|
Mednarodno srečanje Na poti h koptskim študijam na Univerzi v Ljubljani
Vljudno vabljeni na mednarodno srečanje Na poti h koptskim študijam na Univerzi v Ljubljani. Dogodek predstavlja tudi uradno otvoritev Leta dediščine Filozofske fakultete. Dogodek bo potekal od 22. do 24. 10. 2024. Program najdete tu.
|
|
Šmitkov večer: Med tišinami, konfliktnimi spomini in mitsko krajino: Ali kako lahko antropologija sodeluje z arheologijo in psihoterapijo
Vljudno vabljeni na 31. Šmitkov večer, ki bo v torek, 22. 10. 2024, ob 18. uri (pred. P3 Zavetiška 5). Na temo Med tišinami, konfliktnimi spomini in mitsko krajino: Ali kako lahko antropologija sodeluje z arheologijo in psihoterapijo bo predavala izr. prof. dr. Katja Hrobat Virloget, prodekanja za znanost na Fakulteti za humanistiko Univerze na Primorskem in predstojnica Oddelka za antropologijo in kulturne študije FHŠ UP. Spregovorila bo o svojih izkušnjah interdisciplinarnega sodelovanja, o pogledu na pripovedno izročilo skozi krajino, o zamolčanih konfliktnih spominih obmejnih skupnosti ter migrantih od Istre do Trsta in Avstralije. Pogovor bodo vodili izr. prof. dr. Mateja Habinc, Luka Kropivnik in Jana Rajh Plohl.
|
Prvo srečanje študentskega bralnega kluba NovelEU
Oddelek za primerjalno književnost in literarno teorijo FF vabi na prvo srečanje študentskega bralnega kluba NovelEU z naslovom GREMO BRAT! Pola Guascha, ki bo na Vodnikovi domačiji Center, Stritarjeva 7, Ljubljana, v torek, 22. 10. 2024, ob 19. uri. Na dogodek se je potrebno prijaviti na tej povezavi, ob prijavi v bralni klub prejmete pred vsakim dogodkom brezplačno elektronsko knjigo. Na nekaterih srečanjih študentskega bralnega kluba bodo sodelovali tudi posamezni predavatelji oz. predavateljice na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo.
Več
|
|
Predavanje gostujočega učitelja Eshetu Ewnetu Tegengneja (Univerza v Arba Minchu)
Vabljeni na predavanje gostujočega učitelja Eshetu Ewnetu Tegengneja z naslovom Razmerja med versko pripadnostjo, poklicno stratifikacijo in avtohtonostjo pri Gamo v Južni Etiopiji. Predavanje v angleškem jeziku bo na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF v sredo, 23. 10. 2024, ob 9.40 (v P2, Zavetiška 5).
|
Dediščina grafitov in ulične umetnosti Ljubljane: sprehod po ljubljanskih ulicah
Vabljeni na strokovno vodenje po Ljubljani, kjer boste lahko raziskovali bogato dediščino grafitov in ulične umetnosti. Vodenje bo potekalo v sredo, 23. 10. 2024, ob 14. uri, zbirno mesto je pred vhodom na Trgu mladinskih delovnih brigad 7, Ljubljana. Grafiti niso le vizualni izrazi na mestnih zidovih, temveč odsev družbenih, kulturnih in političnih tokov, ki so oblikovali Ljubljano skozi čas. Udeleženci se bodo z antropološkim vpogledom doc. dr. Sandija Abrama z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo FF sprehodili po stopinjah grafitov, od prvih pionirskih stvaritev do sodobnih stenskih poslikav. Spoznavali bodo njihove skrite pomene, prostore in protislovja ter poglabljali razumevanje družbenih dinamik in kulturnih vplivov, ki oblikujejo to polje ter zaznamujejo urbani prostor. Dogodek je del programa Leta dediščine.
|
|
Jutka Rudaš in Marjanca Mihelič – Razprava o sodobni madžarski književnosti
Vabljeni na dogodek za naslovom Jutka Rudaš in Marjanca Mihelič – Razprava o sodobni madžarski književnosti, ki bo v četrtek, 24. 10. 2024, ob 15. uri (Modra soba). Dogodek bo obiskovalcem ponudil vpogled v najaktualnejše trende in sodobne tokove v madžarski književnosti. V razpravi bosta sodelovali dr. Jutka Rudaš, predstojnica Oddelka za madžarski jezik in književnost na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru, in literarna prevajalka, Sovretova nagrajenka Marjanca Mihelič, ki je odlikovana s križem madžarskega reda za zasluge. Moderatorka razprave bo Nina Ambrožič, magistrska študentka hungaristike na Oddelku za madžarski jezik in književnost Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Pred razgovorom bo Mihaela Modic z Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje UL FF predstavila jezikovne težave pri prevajanju iz madžarščine v slovenščino, študenti UL pa bodo prebrali odlomke iz svojih prevodov. Razprava bo potekala v slovenskem jeziku.
Več
|
|
|
|