Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 

Zoisova nagrada za življenjsko delo za zasl. prof. dr. Ljubico Marjanovič Umek

Z veseljem sporočamo, da bo Zoisovo nagrado za življenjsko delo na področju razvojne psihologije prejela zasl. prof. dr. Ljubica Marjanovič Umek z Oddelka za psihologijo FF. Zasl. prof. dr. Ljubica Marjanovič Umek je mednarodno priznana raziskovalka na področju razvojne psihologije, še posebej na področju razvoja mišljenja in govora pri otrocih. S svojim delom je pomembno prispevala k razumevanju vpliva dejavnikov, kot so govor staršev, skupno branje in igra, na zgodnji govorni razvoj in pismenost otrok. Razvila je prvi razvojni test za ocenjevanje govornega razvoja v slovenskem jeziku, s čimer je postavila temelje za strokovno delo na tem področju. Njene raziskave so izpostavile tudi pomembno vlogo zgodnjega vstopa v kakovosten vrtec pri razvoju malčkov in otrok. Nagrade in priznanja bodo prejemnice in prejemniki prejeli na slavnostni prireditvi, ki bo 28. 11., ob 20. uri v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma. Zasl. prof. dr. Ljubici Marjanovič Umek iskreno čestitamo!

Foto: Peter Irman
Dr. Iztok Kosem postal predsednik združenja Euralex

Od 8. do 12. 10. 2024 je v Cavtatu potekala mednarodna konferenca evropskega leksikografskega združenja EURALEX. Od tod prihaja krasna novica. Z veseljem sporočamo, da je bil dr. Iztok Kosem, višji znanstveni sodelavec na UL FF in FRI, izvoljen za predsednika združenja EURALEX za obdobje 2024–2026. Dr. Iztok Kosem je glavni urednik Velikega slovensko-madžarskega slovarja in Kolokacijskega slovarja sodobne slovenščine, raziskovalno pa se posveča predvsem korpusnim analizam kolokacij, (pol)avtomatskemu pridobivanju dobrih slovarskih zgledov in uporabniškim študijam, v zadnjem času pa tudi možnostim uporabe velikih jezikovnih modelov v leksikografiji. Iskrene čestitke!
Mesec prostora 2024 – Revitalizacija starih mestnih središč v Sloveniji

16. 10. 2024 je na Oddelku za geografijo FF potekalo strokovno srečanje ob mesecu prostora z naslovom Revitalizacija starih mestnih središč v Sloveniji. Srečanje je privabilo 80 udeležencev iz številnih inštitucij, kar je potrdilo, da je obravnavana tematika zelo aktualna. Predstavljenih je bilo devet zanimivih prispevkov, ki so vključevali tudi primere štirih mest (Novo mesto, Maribor, Kranj, Koper), zelo živahna pa je bila tudi razprava. Dogodek ob mesecu prostora je tako vsaj za en dan v strokovno središče obravnavane teme postavil Oddelek za geografijo.

Več

Foto: Sara Mikolič

Odprtje razstave ALUO + BF v Knjigarni FF

9. 10. 2024 smo v Knjigarni FF odprli razstavo ALUO + BF v Knjigarni FF: NARAVA VRT KRAJINA. Dogodek je moderirala lekt. dr. Mateja Gaber (FF), ki je k besedi najprej povabila izr. prof. mag. Zoro Stančič (UL ALUO) in prof. dr. Ano Kučan (UL BF), mentorici in kuratorki razstave. Razstavo pa je nato odprl prof. mag. Matjaž Drevenšek, prorektor UL za umetnost, ki se mu je pridružila tudi dekanja FF prof. dr. Mojca Schlamberger Brezar. Skupni projekt knjige umetnika študentk in študentov UL ALUO (Oddelka za slikarstvo in Oddelka za oblikovanje vizualnih komunikacij pri predmetih Grafika IV in Grafika IP) in študentk UL BF (Oddelek za krajinsko arhitekturo) si lahko ogledate še do 8. 12. 2024, v času odprtosti knjigarne.

Foto: Žiga Gorišek

Mednarodna konferenca Izzivi in priložnosti frazeologije, tudi v novem, digitalnem svetu

Na FF je 20. in 21. 9. 2024 potekala mednarodna konferenca Izzivi in priložnosti frazeologije, tudi v novem, digitalnem svetu, ki so jo organizirale doc. dr. Urška Valenčič Arh, dr. Daša Stanič in prof. dr. Erika Kržišnik. Jezikoslovci različnih ved in teoretičnih pristopov so predstavili izzive in priložnosti, ki jih prinašajo digitalni svet, umetna inteligenca, spremembe v družbi, kulturi, medijih idr. Predstavitvam vsakega posameznika so sledile intenzivne diskusije, kjer so se prepletala različna strokovna mnenja, s katerimi so si priznani jezikoslovci širili svoja frazeološka obzorja. Po uradnem delu so šli tudi na voden sprehod po Ljubljani in se veliko družili. Projekt je bil sofinanciran iz sklada ISF FF 2024 v okviru institucionalnega stebra financiranja.

Več

Pri založbi Springer izšel učbenik Sociologija glasbe

Pri založbi Springer je izšel učbenik prof. dr. Leona Stefanije z Oddelka za muzikologijo FF z naslovom Sociology of Music, ki je zasnovan kot pregled družbenega raziskovanja glasbe. Kdo, kaj, kdaj, kje, zakaj in kako se loteva raziskovanja glasbe s štirih vidikov sociološkega preučevanja glasbe: zgodovinski pregled družbenega preučevanja glasbe, teoretična stališča ter metodološki in pragmatični vidiki. Knjiga je prevedena dopolnjena in razširjena izdaja učbenika, ki je pri Znanstveni založbi FF izšel leta 2010, namenjena pa je študentom sociologije glasbe, glasbene vzgoje, muzikologije ter umetnosti in estetike.

Mednarodna jesenska šola Ekološka inteligenca

UL vabi na mednarodno jesensko šolo, namenjeno raziskovanju vpliva ekoloških kriz, podnebnih ekstremov in ekološke degradacije na politike in etiko vključevanja. Mednarodna jesenska šola je del aktivnosti v okviru meseca vključevanja in raznolikosti projekta EUTOPIA MORE. Šolo bodo vodili ugledni mednarodni predavatelji in predavateljice z različnih teoretskih in disciplinarnih področij. Poudarek bo na humanistiki in njeni vlogi v razmišljanju o raznolikosti, manjšinah, zapostavljenih skupnostih in novih akterjih, ki jih so-ustvarjajo ekološke katastrofe in umetna inteligenca. Udeleženci in udeleženke bodo pridobili nova znanja iz okoljske humanistike, digitalizacije in družbe in se seznanili z inovativnimi praktičnimi metodologijami transformativne umetnosti in družboslovja. Šola je namenjena udeleženkam in udeležencem magistrskega in doktorskega študija s predhodnimi znanji iz družbene teorije, komunikoloških študijev in digitalizacije, pa tudi vsem, ki si pri svojem študiju in raziskovanju želijo pridobiti nove interdisciplinarne vpoglede. Program je na voljo na tej povezavi. Prijave oddate na elektronski naslov jelena.licanin@uni-lj.si. Rok za prijavo je 10. 11. 2024.
 

Izšel je ICCHS bilten 2024

Na spletni strani Mednarodnega središča za primerjalne zgodovinske raziskave (ICCHS) FF je na voljo ICCHS bilten 2024. Bilten je posvečen letošnji gostji Uvodnega ICCHS predavanja, dr. Lindi Borean, in temi njenih raziskav, zbirateljstvu v zgodnjem novem veku. K sodelovanju so povabili dr. Katro Meke (Narodna galerija), dr. Tino Košak (Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZU) in dr. Mateja Klemenčiča (Oddelek za umetnostno zgodovino FF). Odgovorili so na nekaj vprašanj o vlogi raziskav dr. Linde Borean, proučevanju zbirateljstva ter o podobi umetnika v zgodnjem novem veku. Do biltena lahko dostopate tu.
DOGODKI
Gostujoča predavanja kazaške etnomuzikologinje

Oddelek za muzikologijo FF vabi na gostujoča predavanja kazaške etnomuzikologinje Zakiye Sapenove (Almaty, Kazahstan):

- v ponedeljek, 21. 10. 2024, ob 9.40 (pred. 535 B): Kazahstan: glasba in etnomuzikologija v srednjeazijskem in evrazijskem kontekstu,
- v torek, 22. 10. 2024, ob 13. uri (Rimljanka): Kazahstan: glasba in etnomuzikologija v srednjeazijskem in evrazijskem kontekstu,
- v sredo, 23. 10. 2024, ob 9.40 (pred. 01): Trajnostna prihodnost kazahstanske glasbe? Testiranje raziskovalnega modela,
- v sredo, 23. 10. 2024, ob 16.20 (pred. 535 B): Kazahstan in glasbe sveta.

Predavanja bodo v angleškem jeziku.


 
Predavanje prof. Spirosa Moschonasa Grška diglosija

Vabljeni na predavanje gostujočega profesorja Spirosa Moschonasa z Univerze v Atenah, ki bo v torek, 22. 10. 2024, ob 13. uri (pred. 345). Naslov predavanja, ki bo potekalo v angleščini, je Grška diglosija. Tema bo torej težavno razmerje med ljudskim in visokim jezikom, ki je globoko zaznamovalo zgodovino grškega jezika. Spiros Moschonas je profesor za jezikoslovje in filozofijo jezika na Oddelku za komunikacijo in medijske študije Univerze v Atenah. Znan je kot avtor številnih razprav in monografij, med drugim je sodeloval pri nastanku serije učbenikov Grščina 1–3, ki se pri pouku novogrškega jezika uporabljajo tudi na Oddelku za klasično filologijo FF. Z oddelkom sodeluje tudi pri pripravi in izvedbi poletne šole novogrškega jezika Nοva grščina za klasične filologe. Njegov obisk v Ljubljani poteka v okviru ukrepa krepitve sodelovanja s tujimi partnerji/univerzami RSF B.II.4.
 

Mednarodno srečanje Na poti h koptskim študijam na Univerzi v Ljubljani

Vljudno vabljeni na mednarodno srečanje Na poti h koptskim študijam na Univerzi v Ljubljani. Dogodek predstavlja tudi uradno otvoritev Leta dediščine Filozofske fakultete. Dogodek bo potekal od 22. do 24. 10. 2024. Program najdete tu.
 

Šmitkov večer: Med tišinami, konfliktnimi spomini in mitsko krajino: Ali kako lahko antropologija sodeluje z arheologijo in psihoterapijo

Vljudno vabljeni na 31. Šmitkov večer, ki bo v torek, 22. 10. 2024, ob 18. uri (pred. P3 Zavetiška 5). Na temo Med tišinami, konfliktnimi spomini in mitsko krajino: Ali kako lahko antropologija sodeluje z arheologijo in psihoterapijo bo predavala izr. prof. dr. Katja Hrobat Virloget, prodekanja za znanost na Fakulteti za humanistiko Univerze na Primorskem in predstojnica Oddelka za antropologijo in kulturne študije FHŠ UP. Spregovorila bo o svojih izkušnjah interdisciplinarnega sodelovanja, o pogledu na pripovedno izročilo skozi krajino, o zamolčanih konfliktnih spominih obmejnih skupnosti ter migrantih od Istre do Trsta in Avstralije. Pogovor bodo vodili izr. prof. dr. Mateja Habinc, Luka Kropivnik in Jana Rajh Plohl.
 

Prvo srečanje študentskega bralnega kluba NovelEU

Oddelek za primerjalno književnost in literarno teorijo FF vabi na prvo srečanje študentskega bralnega kluba NovelEU z naslovom GREMO BRAT! Pola Guascha, ki bo na Vodnikovi domačiji Center, Stritarjeva 7, Ljubljana, v torek, 22. 10. 2024, ob 19. uri. Na dogodek se je potrebno prijaviti na tej povezavi, ob prijavi v bralni klub prejmete pred vsakim dogodkom brezplačno elektronsko knjigo. Na nekaterih srečanjih študentskega bralnega kluba bodo sodelovali tudi posamezni predavatelji oz. predavateljice na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo.

Več

Predavanje gostujočega učitelja Eshetu Ewnetu Tegengneja (Univerza v Arba Minchu)

Vabljeni na predavanje gostujočega učitelja Eshetu Ewnetu Tegengneja z naslovom Razmerja med versko pripadnostjo, poklicno stratifikacijo in avtohtonostjo pri Gamo v Južni Etiopiji. Predavanje v angleškem jeziku bo na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF v sredo, 23. 10. 2024, ob 9.40 (v P2, Zavetiška 5).
 

Dediščina grafitov in ulične umetnosti Ljubljane: sprehod po ljubljanskih ulicah

Vabljeni na strokovno vodenje po Ljubljani, kjer boste lahko raziskovali bogato dediščino grafitov in ulične umetnosti. Vodenje bo potekalo v sredo, 23. 10. 2024, ob 14. uri, zbirno mesto je pred vhodom na Trgu mladinskih delovnih brigad 7, Ljubljana. Grafiti niso le vizualni izrazi na mestnih zidovih, temveč odsev družbenih, kulturnih in političnih tokov, ki so oblikovali Ljubljano skozi čas. Udeleženci se bodo z antropološkim vpogledom doc. dr. Sandija Abrama z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo FF sprehodili po stopinjah grafitov, od prvih pionirskih stvaritev do sodobnih stenskih poslikav. Spoznavali bodo njihove skrite pomene, prostore in protislovja ter poglabljali razumevanje družbenih dinamik in kulturnih vplivov, ki oblikujejo to polje ter zaznamujejo urbani prostor. Dogodek je del programa Leta dediščine.

Jutka Rudaš in Marjanca Mihelič – Razprava o sodobni madžarski književnosti

Vabljeni na dogodek za naslovom Jutka Rudaš in Marjanca Mihelič – Razprava o sodobni madžarski književnosti, ki bo v četrtek, 24. 10. 2024, ob 15. uri (Modra soba). Dogodek bo obiskovalcem ponudil vpogled v najaktualnejše trende in sodobne tokove v madžarski književnosti. V razpravi bosta sodelovali dr. Jutka Rudaš, predstojnica Oddelka za madžarski jezik in književnost na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru, in literarna prevajalka, Sovretova nagrajenka Marjanca Mihelič, ki je odlikovana s križem madžarskega reda za zasluge. Moderatorka razprave bo Nina Ambrožič, magistrska študentka hungaristike na Oddelku za madžarski jezik in književnost Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Pred razgovorom bo Mihaela Modic z Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje UL FF predstavila jezikovne težave pri prevajanju iz madžarščine v slovenščino, študenti UL pa bodo prebrali odlomke iz svojih prevodov. Razprava bo potekala v slovenskem jeziku.

Več


 
PREGLED MEDIJSKIH OBJAV
Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Izpostavljamo nekaj objav. 
Tudi umetna inteligenca pozna asociacije (v oddaji sodelovala prof. dr. Špela Vintar, Oddelek za prevajalstvo FF, Radio Slovenija 1, 12. 10. 2024)
 
Znani dobitniki Zoisovih in Puhovih nagrad in priznanj (izjava zasl. prof. dr. Ljubice Marjanovič Umek, Oddelek za psihologijo FF, TV Slovenija 1, Dnevnik, 14. 10. 2024)
 
 
Medtem ko smo dekleta spodbujali k emancipaciji, smo pozabili na fante (v oddaji sodelovala doc. dr. Jasna Podreka, Oddelek za sociologijo FF, Radio Slovenija 1, Intelekta, 15. 10. 2024)
 
Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter
YouTube
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si