Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 

Izr. prof. dr. Boštjan Marko Turk imenovan za dekana razreda 1, Humanistika Evropske akademije znanosti in umetnosti

Izr. prof. dr. Boštjan Marko Turk z Oddelka za romanske jezike in književnosti FF je bil na zasedanju Senata Evropske akademije znanosti in umetnosti v Salzburgu 17. 1. 2025 imenovan za dekana razreda 1, Humanistika. Iskrene čestitke!

Evropska akademija znanosti in umetnosti je nevladno, evropsko združenje, ki se zavzema za spodbujanje znanstvenega in družbenega napredka. Ustanovljeno je bilo leta 1990 kot izobraženo društvo, člani pa so vodilni znanstveniki, umetniki in praktiki upravljanja, ki so predani inovativnim raziskavam, interdisciplinarnemu in transnacionalnemu sodelovanju ter izmenjavi in razširjanju znanja. Več na spletni strani združenja. Evropska akademija znanosti in umetnosti izdaja tudi znanstveni časopis (PEASA), več na spletni strani.

Foto: Miha Tozon

Filozofska fakulteta ponovno pridobila certifikat Športnikom prijazno izobraževanje

FF je tudi v študijskem letu 2025/26 uspešno pridobila certifikat Športnikom prijazno izobraževanje, ki ga podeljuje Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez (OKS-ZŠZ). Certifikat potrjuje, da fakulteta omogoča prilagojene študijske pogoje vrhunskim športnikom in trenerjem ter jim s tem pomaga pri usklajevanju akademskih in športnih obveznosti. Certifikat Športnikom prijazno izobraževanje je priznanje izobraževalnim ustanovam, ki podpirajo dvojno kariero športnikov, kar pomeni hkratno doseganje uspehov v športu in izobraževanju. Program certifikata je nastal v okviru Kariernega centra za športnike, ki deluje pod okriljem OKS-ZŠZ, in temelji na evropskih smernicah za podporo športnikom pri izobraževanju in zaposlovanju.

Več
Pogovor o interpretaciji dediščine

6. 2. 2025 je v Modri sobi FF v sklopu Leta dediščine FF potekal Pogovor o interpretaciji dediščine. Na pogovoru, ki ga je vodil prof. dr. Rajko Muršič (Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF) so sodelovali etnologinji in kulturni antropologinji Janja Sivec in Jana Voršič iz Legend, društva za interpretacijo dediščine, dr. Aleš Smrekar z Geografskega inštituta Antona Melika pri ZRC SAZU, interpretator narave in kulturne dediščine Marko Slapnik ter predavateljica interpretacije naravne in kulturne dediščine v turizmu Marjeta Keršič Svetel. Udeleženci pogovora so izpostavili potrebo po aplikativnem pristopu pri predajanju znanja obiskovalcem, pri čemer so posebej spregovorili o različnih ciljnih občinstvih. Ta zajemajo tako šolske in turistične skupine, predvsem pa so poudarili lokalno skupnost kot osrednjo in primarno publiko interpretiranja dediščine. Pogovor so sklenili z mislijo o namenu njihovega dela: stik z dediščino vodi od doživljanja k razumevanju, od tod naprej k spoštovanju in končno k obvarovanju dediščine. Izpostavili so sledeče primere dobrih praks: Pot ob reki Iški – Okljuk, Morostig – Hiša narave in kolišč, Pot po Logarski in Rovi Tezno.

Več

Foto: Ana Jenko Kovačič

Tečaji slovenščine Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik

Konec januarja in začetek februarja je CSDTJ na FF organiziral večje število tečajev slovenščine. V okviru programa Slovenščina za otroke in mladostnike so gostili 85 dijakov iz štirih različnih zamejskih šol (iz slovenske gimnazije v Celovcu, tržaškega liceja Franceta Prešerna, šentjakobske Višje šole za gospodarske poklice Št. Peter in celovške trgovske akademije), ki so se udeležili t. i. intenzivnega tedna slovenščine, financiranega s strani Ministrstva za vzgojo in izobraževanje. V okviru programa Tečaji slovenščine za odrasle pa so organizirali dvotedensko Zimsko šolo slovenskega jezika, ki se je je udeležilo 59 tečajnikov iz 20 držav, in tritedenski intenzivni tečaj slovenščine za izmenjavne študente. Udeležilo se ga je 30 udeležencev iz 12 držav. Poleg tečaja slovenščine, ki je potekal pretežno dopoldne, so v popoldanskem času udeležencem organizirali tudi spremljevalni program, na katerem so lahko spoznavali slovensko kulturo in znamenitosti.

Foto: Urška Gračner

DOGODKI
Thomas Hochradner, Od festivalskega glamurja do čaja ob petih: salzburška glasbena dediščina v dialogu s sedanjostjo

Vljudno vabljeni na naslednji dogodek cikla predavanj Leta dediščine FF. V torek, 18. 2. 2025, bo na FF gostoval prof. dr. Thomas Hochradner s predavanjem Od festivalskega glamurja do čaja ob petih: salzburška glasbena dediščina v dialogu s sedanjostjo. Predavanje v angleščini bo ob 18. uri v predavalnici 34. Redkokdaj sta se elitna glasbena kultura in prizemljeno muziciranje srečala na tako majhnem prostoru kot v Salzburgu in redkokje so turistični interesi tako močno vplivali na lokalno glasbeno življenje. Korenine tega razvoja izvirajo v 19. stoletju, prav v času kulturnega provincializma, ko je Salzburg s koncem ozemeljske samostojnosti izgubil rezidenčno privlačnost. Ponovno naj bi jo pridobili v času habsburške monarhije, s prvimi Mozartovimi festivali, nato pa v 20. stoletju z ustanovitvijo Salzburškega festivala. Hkrati pa je mestno prebivalstvo razvilo samostojen profil, ki je združeval tradicijo z vtisi sedanjosti. To je privedlo do razvoja soobstoja – ali vzporednega obstoja – globalnosti in regionalnosti, zaradi česar je Salzburg v mnogih pogledih tako poseben. Predavanje se bo osredotočalo na to specifično vprašanje.

Več
Literarna Ljubljana v 18. stoletju

Vljudno vabljeni na vodenje dr. Luke Vidmarja (Inštitut za slovensko literaturo in literarne vede ZRC SAZU) v okviru obiskov dediščine Leta dediščine FF. Vodenje bo v sredo, 19. 2. 2025, s pričetkom ob 11. uri (zbirno mesto: pred Zoisovo palačo, Breg 22, Ljubljana). Ljubljana znotraj obzidja v 18. stoletju ni štela več kot deset tisoč prebivalcev, vendar je v njej teklo živahno literarno življenje. Na poti skozi mesto bodo obudili spomin na nekatere stavbe in prostore, v katerih se je v tistem času razvijalo raznovrstno ljubljansko slovstvo v slovenščini, nemščini in latinščini. Sprehodili se bodo mimo palače, v kateri se je javnosti prvič predstavila Akademija operozov, cerkve, kjer sta pridigala Jernej Basar in Valentin Vodnik, knjižnice, v kateri je škofijska komisija pregledovala nov slovenski prevod Svetega pisma, hiše, v kateri so prodajali Linhartov Poskus zgodovine Kranjske / Versuch einer Geschichte von Krain, in mesta, kjer so zalotili bakrorezca Weinmanna z nespodobnimi tiski. Spomnili se bodo, za katerimi okni se je zbiral Zoisov krog, kje je svoje poslušalce navduševal Rogerij Ljubljanski in na katerem odru posvetnega gledališča so Ljubljančani prvič zaslišali slovensko besedo.

Idrija – (rudarska) dediščina in njen sodobni odsev

Vljudno vabljeni na naslednji dogodek v okviru programa obiskov dediščine Leta dediščine FF. V petek, 28. 2. 2025, bodo obiskali Idrijo ter se posvetili tamkajšnji dediščini. Poskrbljeno bo tudi za prevoz iz Ljubljane: odhod ob 9.00 z avtobusne postaje neposredno pred FF, vrnitev v večernih urah. Prijave zbirajo do torka, 25. 2. 2025, na elektronski naslov ana.jenkokovacic@ff.uni-lj.si. Udeleženci krijejo strošek organiziranega kosila. Dogodek koordinira doc. dr. Jerneja Ferlež z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo FF, soorganizator dogodka je ID 20.

Več

Prof. dr. Marija Ivanicka na FF

Vljudno vabljeni na predavanji prof. dr. Marije Ivanicke, ukrajinske raziskovalke, profesorice na Državni univerzi Tarasa Ševčenka v Kijevu, trenutno gostujoče raziskovalke in predavateljice na Slavističnem seminarju Univerze v Tübingenu v sklopu programa Evropske unije MSCA4Ukraine. Na FF bo gostovala 25. in 26. 2. 2025 z dvema predavanjema:

- v torek, 25. 2. 2025, ob 10.30 (pred. 31): Prevajanje in družba: ukrajinsko-nemški vzajemni vplivi pri literarnem transferju, predavanje bo v nemščini;
- v sredo, 26. 2. 2025, ob 15.30 (pred. 4): Ukrajinska književnost: od travmatične preteklosti do sedanjosti, ki jo zaznamuje vojna, predavanje bo v ruščini.

Predavanji so finančno in organizacijsko omogočili program Evropske unije MSCA4Ukraine, programska skupina Medkulturne literarnovedne študije (ARIS, P6-0265), Oddelek za prevajalstvo in Oddelek za slavistiko FF.

Več

 
PREGLED MEDIJSKIH OBJAV
Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Izpostavljamo nekaj objav. 
Na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani so šolsko leto 2024/25 posvetili kulturni dediščini (napoved dogodka Leta dediščine FF, Radio Slovenija 1, 6. 2. 2025) 
 
Terapija, ki si jo lahko predpišemo kar sami (izjava prof. dr. Vlaste Novak Zabukovec, Oddelek za bibliotekarstvo, informacijsko znanost in knjigarstvo FF, Delo, 11. 2. 2025)
Prvo državno tekmovanje v znanju slovenskega jezika za Vodnikovo priznanje (na FF potekalo prvo državno prvenstvo v znanju slovenskega jezika za Vodnikovo priznanje, Sta.si, 11. 2. 2025)
 
Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter
YouTube
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si