Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 
Mednarodna konferenca Vloga mrtvih v življenju posameznikov v sodobni družbi: izkušnja in konceptualizacija

Od 30. 8. do 1. 9. 2024 je na FF potekala prva mednarodna interdisciplinarna konferenca v okviru ERC projekta DEAGENCY z naslovom Vloga mrtvih v življenju posameznikov v sodobni družbi: izkušnja in konceptualizacija. Na konferenci so predstavili prispevke, ki raziskujejo ne samo vloge mrtvih v življenju posameznikov ampak tudi načine, kako mrtvi vplivajo na posameznike, družbo, vrednote in socialne odnose v sodobnem svetu. Čeprav sodobna zahodna družba ne vključuje komunikacije z mrtvimi v svojo uradno ontologijo, številne raziskave kažejo, da interakcije z mrtvimi v mnogih primerih niso popolnoma prekinjene, ampak se preoblikujejo. Na konferenci so sodelovale raziskovalke in raziskovalci različnih znanstvenih disciplin iz več kot 20 držav, ki so razpravljali o različnih teoretskih in metodoloških pristopih k raziskovanju tvornosti mrtvih in o pomenu teh izkušenj za posameznike v sodobni družbi.

Več

Foto: Simona K. Zupanc

 
Zaključni dogodek projekta GEOŠTRAM

11. 9. 2024 je bil na Oddelku za geografijo FF izveden zaključni dogodek projekta Geoštram – Geografija za študentsko trajnostno mobilnost (v okviru Povezane skupnosti Eutopia). Študentke in študenta tretjega letnika geografije, Eva Grmek, Neža Vrečko, Špela Kitak, Jaka Maček in Jakob Kmetič, so zadnjih šest mesecev izvajali projekt pod vodstvom asist. Nejca Bobovnika in somentorstvom prof. dr. Katje Vintar Mally. Uvodnemu nagovoru dekanje FF prof. dr. Mojce Schlamberger Brezar je sledila predstavitev izsledkov raziskave o potovalnih navadah, željah in predlogih študentov in študentk UL. Na ugotovitve se je neposredno navezala okrogla miza z naslovom Izzivi in možnosti študentske trajnostne mobilnosti, na kateri so ob rektorju prof. dr. Gregorju Majdiču sodelovali tudi izr. prof. dr. Matej Ogrin (Oddelek za geografijo FF), Klemen Gostič (Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije), Nela Halilović (Inštitut za politike prostora) in Jan Škruba (študent UL FS). V okviru projekta je nastalo tudi več gradiv za ozaveščanje o trajnostni mobilnosti na družbenih omrežjih, vključno z video posnetki.

Foto: Katja Vintar Mally
DOGODKI
Sočutje: edina in še vedno neizkoriščena rešitev svetovnih problemov

Vabljeni na predavanje budističnega učitelja Ringu Tulku Rinpočeja z naslovom Sočutje: edina in še vedno neizkoriščena rešitev svetovnih problemov. Predavanje v angleščini bo v ponedeljek, 16. 9. 2024, ob 17. uri (pred.15).

Več


 
Mednarodna konferenca ob 80-letnici profesorja in urednika dr. Rastka Močnika

Oddelek za sociologijo FF in Založba /*cf vabita na mednarodno konferenco ob 80-letnici profesorja in urednika dr. Rastka Močnika z naslovom Močnikovi koncepti, ki bo med 19. in 21. 9. 2024 potekala na FF (pred. 18 in 343) ter preko Zooma.

Več
Predavanje z okroglo mizo o sociolingvistični situaciji madžarske manjšine v Sloveniji in jezikovnem položaju na otočju Ryūkyū

Oddelek za azijske študije (japonologija) in Oddelek za slovenistiko FF vabita na predavanje z okroglo mizo o sociolingvistični situaciji madžarske manjšine v Sloveniji in jezikovnem položaju na otočju Ryūkyū (Okinawa) na Japonskem, ki bo v okviru gostovanja prof. dr. Hajimeja ŌSHIME na FF v četrtek, 19. 9. 2024, ob 9. uri (pred. 119). Predavanje bo pripravljeno v angleščini, diskusija pa po potrebi tolmačena v slovenščino (iz japonščine ali angleščine). Okrogla miza bo v slovenščini.

Več

 
FLIARA: inovativnost žensk v kmetijstvu in na podeželju

Na FF bo 25. 9. in 26. 9. 2024 potekal mednarodni dogodek EU projekta FLIARA, ki raziskuje in spodbuja inovativnost v kmetijstvu in na podeželju – s poudarkom na prispevku in vlogi žensk (projekt FLIARA). Zbrali se bodo raziskovalci, predstavnice inovativnih praks iz različnih evropskih držav, snovalci kmetijskih politik in politik razvoja podeželja ter drugi deležniki podpornega okolja. Dvodnevni dogodek (prvi dan plenarni in delavnični, drugi pa namenjen terenski strokovni ekskurziji tujih udeležencev) želi osvetliti prispevek žensk k trajnosti evropskega podeželja, spodbuditi izmenjavo izkušenj  ter razviti predloge politiki za podporo trajnostnim inovativnim praksam. Dogodek organizirata Oddelek za geografijo in Oddelek za psihologijo FF v sodelovanju s projektnim konzorcijem FLIARA (Female-Led Innovation in Agriculture and Rural Areas), ki ga vodi Univerza v Galwayu (Irska).

Več o dogodku

 
Obiščite Evropsko noč raziskovalcev 2024 – Humanistika, to si ti!

Vljudno vas vabimo na pestro dogajanje v okviru projekta Evropska noč raziskovalcev – Humanistika, to si ti!, ki bo v petek, 27. 9. 2024, potekalo od jutra do večera. Raziskovalke in raziskovalci bodo pripravili zanimive dogodke, delavnice, okrogle mize in interaktivne predstavitve, celodnevno dogajanje pa se bo zaključilo s koncertnim programom. Program je že objavljen na spletni strani projekta in ga sproti dopolnjujemo. Vljudno vabljeni, da si ga ogledate in se v čim večjem številu udeležite dogodkov!
 
PREGLED MEDIJSKIH OBJAV
Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Izpostavljamo nekaj objav. 
Cvetka Sokolov: Otroku bo v šoli občutno lažje, če bo v družini vladalo takšno vzdušje (pogovor z doc. dr. Cvetko Sokolov, Oddelek za anglistiko in amerikanistiko FF, delo.si, 11. 9. 2024)
 
Pomanjkanje učiteljev v slovenskih šolah (v oddaji sodeloval izr. prof. dr. Damijan Štefanc, Oddelek za pedagogiko in andragogiko FF, Radio Slovenija 2, Vroči mikrofon, Radio Slovenija 2, Vroči mikrofon, 11. 9. 2024)
 
Geografsko kolesarjenje po Ljubljani (v oddaji sodeloval izr. prof. dr. Blaž Repe, Oddelek za geografijo FF, Radio Slovenija 2, Frekvenca X, 12. 9. 2024)
 


Predstavitev dela rezultatov projekta Geoštram (Oddelek za geografijo FF) – anketiranje študentk in študentov UL, ki je potekalo spomladi 2024.
 

Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter
YouTube
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si