Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 
Prekinitev študijskega procesa v podporo srbskim študentom

9. 4. 2025 je ob 11.52 v Foersterjevem vrtu za FF potekalo 16 minut tišine v podporo srbskim študentom in v čast žrtvam, ki so svoje življenje tragično izgubile 1. 11. 2024, ko se je ob 11.52 v Novem Sadu zrušil nadstrešek železniške postaje. Dogodku so se pridružili študentke in študenti ter zaposleni, istočasno tudi na Zavetiški ulici, kjer sta oddelka za arheologijo in etnologijo in kulturno antropologijo. 
Vodeni ogled Radia Slovenija

8. 4. 2025 so študentje v okviru Leta dediščine FF ter pri predmetu Literatura in mediji, ki ga na Oddelku za slovenistiko FF izvaja prof. dr. Urška Perenič, imeli vodeni ogled Radia Slovenija. Težišče je bilo na radijski igri, ki predstavlja pomemben segment kulturne dediščine, obiskali pa so tudi uredništva vseh treh nacionalnih programov. 

Foto: Urška Perenič
Dan hrvaškega jezika na Oddelku za slavistiko FF

Na Oddelku za slavistiko FF so v sodelovanju z MZOM R Hrvaške 8. 4. 2025 pripravili Dan hrvaškega jezika. Obiskala jih je hrvaška pesnica in profesorica s Filozofske fakultete Univerze v Zagrebu prof. dr. Evelina Rudan. Evelina Rudan (1971) je predavateljica na Oddelku za kroatistiko, kjer predava ustno slovstvo, in pesnica. V hrvaščini in čakavščini je objavila pesniške zbirke Sve ča mi rabi ovega prolića (2000), Posljednja topla noć (2002), Uvjerljiv vrt (2003), Breki i ćuki (2008), Pristojne ptice (2008) in Smiljko i ja si mahnemo (2020), za katero je prejela številne prestižne nagrade. Svoje raziskovalno delo je zaobjela v monografiji Vile z Učke (2018). Na Dnevu hrvaškega jezika je najprej izvedla predavanje z naslovom Spomin, ustno izročilo in sodobni hrvaški roman, v katerem je preizpraševala, ali je ustno izročilo del kulturnega ali del komunikacijskega spomina. Raziskovalno vprašanje je predstavila na primeru legende kot najvitalnejšega žanra ustnega izročila, ki jo tudi sodobni književniki, kot sta Josip Mlakić in Kristian Novak, spretno vpletajo v svojo poetiko pisanja. Sledil je pogovor s pesnico o njeni zadnji pesniški zbirki Smiljko i ja si mahnemo. S pesnico se je o nastajanju pesniške zbirke, o pesniških in jezikovnih slogovnih postopkih ter o prevodih pogovarjala izr. prof. dr. Đurđa Strsoglavec.

Več
Odprtje razstave Izgubljeni obrisi Anje Kočar

7. 4. 2025 je v Galeriji Peti štuk na FF potekalo odprtje razstave Izgubljeni obrisi Anje Kočar. Vsi tisti, ki niste uspeli priti na dogodek, pa imate še do konca aprila priložnost, da si ogledate razstavo. Anja Kočar spada v generacijo mladih slikarjev, ki so še v obdobju formiranja in ki počasi zaključujejo 1. stopnjo študija slikarstva na UL ALUO (Kalina Naskovski Perne, Lev Ambrož Okorn, Ana Žele, Kristian Župan itd). Večino druži to, da svoj slikarski stil razvijajo skozi figuraliko. To je pokazala tudi letošnja semestrska razstava. Seveda pa je figuralika globoko zakoreninjena v tradiciji slovenske umetnosti, zato ni nič neobičajnega, da je tudi mladim slikarjem vir navdiha. Slikarstvo Anje Kočar izhaja iz fotografije. Znotraj fotografij, ki jih posname, išče podrobnosti, skrite elemente, ki sprva niso bili predmet njene pozornosti, jih poveča in da novo življenje. Ustvarja narativ elementov, ki so pogosto prezrti s hitrim pogledom. Njene risbe na drugi strani pa na prvi pogled morda malce spomnijo na risbe Davida Hockneya, a Kočar svoje motive obravnava na drugačen način. V svojem delu raziskuje prvinski odnos človeka z naravo. Figure popači, poudari organskost njihovih obrisov, ponekod pa forme celo pušča nezaključene. S tem ustvari vizualen občutek stapljanja človeške figure z okolico ter razkriva njuno soodvisnost.
Vabljeni k ogledu!
Slovenska glasbena dediščina na Tržaškem

20. 3. 2025 so na Oddelku za muzikologijo FF v okviru Leta dediščine FF in ARIS projekta Glasba in nacionalno oblikovanje v Trstu organizirali obisk Trsta. Dopoldne so obiskali tri arhive, kjer hranijo (tudi) vire za preučevanje slovenske glasbene dediščine na Tržaškem: Arhiv Odseka za zgodovino in etnografijo pri Narodni in študijski knjižnici Trst, arhiv v Gledališkem muzeju Carla Schmidla in Škofijski arhiv tržaške škofije. Popoldne so po krajšem ogledu središča Trsta obiskali še spominsko sobo piranskega violinista in skladatelja Giuseppeja Tartinija na tržaškem konservatoriju za glasbo Giuseppe Tartini. Prav tam so nato prisluhnili pogovoru na okrogli mizi Slovenska glasbena dediščina na Tržaškem, na kateri so dr. Luisa Antoni (TV Koper-Capodistria), Manuel Figheli (Glasbena matica Trst), dr. Borut Klabjan (Znanstveno-raziskovalno središče Koper) in dr. Daša Ličen (Inštitut za slovensko narodopisje ZRC SAZU) razpravljali o pomenu in okoliščinah glasbenega delovanja tržaških Slovencev na prehodu iz 19. v 20. stoletje ter pri tem izpostavili tudi aktualna raziskovalna vprašanja.

Več

Foto: Nejc Sukljan
Novosti Znanstvene založbe FF

- Nadja Valentinčič Furlan: Znanje in identitete v filmih o nesnovni kulturni dediščini (Zupaničeva knjižnica)

Knjiga je na voljo v Knjigarni FF. Do nje lahko prosto dostopate na portalu E-knjige ZUL.

- Tina Ivnik: Zaraščanje in upanje v Beneški Sloveniji (Zupaničeva knjižnica)

Knjiga je na voljo v Knjigarni FF. Do nje lahko prosto dostopate na portalu E-knjige ZUL.

Več
DOGODKI
Obisk domačije Pr'Lenart na Belem in delavnica interpretacije dediščine skozi pripovedovanje

Vljudno vabljeni na dogodek Leta dediščine FF, ki poteka v soorganizaciji z domačijo Pr'Lenart ter študenti interdisciplinarnega doktorskega študijskega programa Humanistika in družboslovje, področje Heritologija. Obisk domačije Pr' Lenart bo v soboto, 12. 4. 2025. Organiziran je tudi manjši prevoz iz Ljubljane.

Več

 
Predavanja gostov z afriških univerz na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF vabi na predavanja gostij in gostov z afriških univerz: 

- dr. Saruni Kisiaya Mwasuni (Univerza v Dar es Salaamu): Ekonomija modrine in politika grabljenja morja: Spori, upravljanje in lokalni viri preživetja v obalni Tanzaniji v ponedeljek, 14. 4. 2025, ob 16.20 (pred. P3, Zavetiška 5),

- dr. Harouni Yasini Ismail (Univerza v Dar es Salaamu): Sporni angažmaji: Prakse odzivnega vključevanja v digitalne zdravstvene intervencije v Tanzaniji v sredo, 16. 4. 2025, ob 9.40 (pred. P3, Zavetiška 5),

- prof. Susane Levine (Univerza v Cape Townu): Koraki za prihodnost: dokumentarni film, aktivizem glede AIDSA in svetovi možnosti za vizualno antropologijo v torek, 15. 4. 2025, ob 14.40 (pred. P3, Zavetiška 5),

- prof. Susane Levine (Univerza v Cape Townu): Delo otrok v vinogradniški industriji Južne Afrike v četrtek, 17. 4. 2025, ob 13.00 (pred. P4, Zavetiška 5),

- izr. prof. Helen Macdonald (Univerza v Cape Townu): Jeziki modernosti in tradicionalna verjetja v osrednji Indiji v četrtek, 17. 4. 2025, ob 9.40 (pred. P3, Zavetiška 5),

- izr. prof. Helen Macdonald (Univerza v Cape Townu): Politike in spolno afirmativna skrb v četrtek, 17. 4. 2025, ob 14.40 (pred. v P4, Zavetiška 5).

Predavanja bodo v angleščini. 

Predavanja prof. Yannick Bosquet in prof. Arnauda Carpoorana z Univerze na Mavriciju

Oddelki za anglistiko in amerikanistiko, prevajalstvo ter romanske jezike in književnosti vljudno vabijo na predavanja prof. Yannick Bosquet in prof. Arnauda Carpoorana s Fakultete za družbene vede in humanistiko Univerze na Mavriciju:

- ponedeljek, 14. 4. 2025, od 11.20 do 12.50 (pred. 05): prof. Arnaud CarpooranMavricijski slovar: od znanstvenega izziva do nepričakovane družbene in politične legitimacije skozi proces izjemno malo verjetne uresničitve (predavanje v francoščini);

- ponedeljek, 14. 4. 2025, od 13.00 do 14.30 (pred. 1A-Rimska): prof. Yannick BosquetVečjezičnost na Mavriciju (predavanje v angleščini);

- ponedeljek, 14. 4. 2025, od 16.20 do 17.50 (pred. 02): prof. Yannick BosquetUvod v mavricijsko kreolščino (delavnica v francoščini in mavricijski kreolščini);

- sreda, 16. 4. 2025, od 16.20 do 17.50 (pred. 018): prof. Arnaud CarpooranUstava Mavricija v mavricijski kreolščini: prevodoslovne implikacije, družbeni pomen in državljanski vpliv (predavanje v francoščini).

Več

 

Umiranje smrti kot evropsko kulturno izročilo

V ponedeljek, 14. 4. 2025, ob 18.00 bo dr. Janko Lozar Mrevlje z Oddelka za filozofijo FF izvedel predavanje z naslovom Umiranje smrti kot evropsko kulturno izročilo. Predavanje bo potekalo v okviru ERC projekta DEAGENCY (№ 101095729) v Modri sobi in bo izvedeno v angleškem jeziku. Vljudno vabljeni!

Tek od faksa do faksa 2025

UL in Študentski dom Ljubljana v torek, 15. 4. 2025, organizirata že 6. Tek od faksa do faksa, ki se ga bo udeležilo več kot 900 mladih. Tradicionalni dogodek bo potekal med 16.00 in 19.00 na zelenici med študentskimi domovi in Univerzitetno športno dvorano Rožna dolina, spremljal pa ga bo pester program, ki bo tokrat ozaveščal o trajnostnih vsebinah ter spodbujal premislek o vsakodnevnih navadah in varovanju okolja. Letošnji novosti sta vključujoča trasa na 1 km in dodatna trasa na 5 km. K sodelovanju vabljeni študenti, zaposleni in alumni UL.

Več

Predavanji dr. Ashwini Mokashi s Fakultete za azijske in bližnjevzhodne študije Univerze v Oxfordu

Vabljeni na dve gostujoči predavanji dr. Ashwini Mokashi s Fakultete za azijske in bližnjevzhodne študije Univerze v Oxfordu. V torek, 15. 4. 2025, bo ob 18. uri (pred. 03) izvedla predavanje Sapiens in sthitaprajña: primerjalna filozofija, v sredo, 16. 4. 2025, ob 9.40 (pred. 426) pa predavanje Misticizem sv. Kabirja. Predavanji bosta v angleščini. Gostovanje dr. Ashwini Mokashi poteka v okviru dogodkov projekta Budizem v himalajskih puščavah: tradicija jogijev in jogini v Ladakhu (J6-50211), ki ga financira Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARiS), in v organizaciji Katedre za zgodovino filozofije in fenomenologijo Oddelka za filozofijo FF.
 
Več

Šmitkov večer: Skrita obzorja folkloristike: iz preučevanja včerajšnje sedanjosti do folklorističnih prepletov s historiografijo

Vabljeni na 34. Šmitkov večer, ki bo pod naslovom Skrita obzorja folkloristike: iz preučevanja včerajšnje sedanjosti do folklorističnih prepletov s historiografijo potekal v torek, 15. 4. 2025, ob 18.00 (pred. P3 na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF, Zavetiška 5). Dr. Marija Klobčar, višja znanstvena sodelavka na Glasbenonarodopisnem inštitutu ZRC SAZU, bo spregovorila o izkušnjah svoje raziskovalne poti, razpete med etnološko izrisane okvire in obzorja, ki jih je odpiralo razkrivanje kontekstov pesemskega izročila. Utrinke, izbrane s teh razdalj, bo dopolnila z razmisleki o vlogah folkloristike, kot se izrisujejo v njenih zadnjih, zgodovinsko naravnanih raziskavah. Pogovor bodo vodili asist. dr. Tomaž Simetinger ter študentki Nina Korda in Alja Ažman.

Predavanje Monumenti parlanti: O spomenikih kot subjektih

Vljudno vabljeni na naslednje predavanje cikla predavanj Leta dediščine FF. V torek, 15. 4. 2025, bo na FF gostoval prof. dr. Marko Špikić s predavanjem Monumenti parlanti: O spomenikih kot subjektih. Predavanje v angleščini bo ob 18.00 v pred. 18. 

Več

Filmski večer čeških, poljskih in slovaških kratkih filmov

Oddelek za slavistiko FF vljudno vabi na filmski večer čeških, poljskih in slovaških kratkih filmov. Filmska projekcija bo v torek, 15. 4. 2025, ob 19. uri v galeriji Hostla Celica.

Več

Instrumenti za zaščito manjšinskih jezikov v državah članicah Sveta Evrope – standardi in izzivi

V sredo, 16. 4. 2025, Oddelek za slavistiko FF vabi na gostujoče predavanje prof. dr. Igorja Lakića, dekana Filološke fakultete Univerze v Črni gori z naslovom Instrumenti za zaščito manjšinskih jezikov v državah članicah Sveta Evrope – standardi in izzivi. Predavanje, ki je del izmenjave Erasmus+ KA171, bo potekalo od 10.30 do 12.05 v predavalnici 5. Predavanje bo v črnogorščini.

Obisk Kavčnikove domačije v Zavodnjah nad Šoštanjem

V okviru obiskov dediščine Leta dediščine FF vabljeni na veččuten obisk reprezentativne dimnice, tj. najstarejšega tipa stavbne dediščine vzhodne Slovenije. Obisk Kavčnikove domačije v Zavodnjah nad Šoštanjem bo v petek, 18. 4. 2025. Pot se bo začela ob 8.00 (avtobusna postaja pred FF), vrnitev predvidoma okoli 17.00. Prijave sprejemajo na elektronskem naslovu ana.jenkokovacic@ff.uni-lj.si do vključno srede, 16. 4. 2025.

Več

 

Pogovori o Ljubljani: Mesto in garnizon

V aprilu se nadaljuje cikel pogovorov o Ljubljani, ki so v marcu pritegnili izjemno raznoliko publiko. Potem ko so na začetku pomladi diskutirali o Ljubljani dolgega devetnajstega stoletja in o javnem prostoru, se bodo v sredo, 16. 4. 2025, ob 18. uri v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM) posvetili vprašanju razmerja Ljubljane do vojske. Na Pogovorih o Ljubljani, ki potekajo v okviru obrazstavnega programa razstave Predstave mesta, gostijo širok nabor stalnih razpravljavcev, ki se jim za posamezne pogovore ali sklope pogovorov pridružijo še drugi strokovnjaki, specializirani za obravnavane teme ali obdobja. Na pogovoru bodo tokrat sodelovali še vojaški zgodovinar Damijan Guštin, zgodovinar, kustos za orožje in uniforme v MNSZS Marko Ličina, antropologinja, avtorica knjige Utopija uniforme: Afektivna življenja Jugoslovanske ljudske armade Tanja Petrović in zgodovinar habsburške Srednje Evrope, ki je raziskoval prisotnost habsburške vojske v Ljubljani, Rok Stergar.

Več

Mednarodna delavnica: Podružbljanje partizanskega arhiva

Osemdesetletnica osvoboditve od fašizma postavlja vprašanje, kako ponovno misliti, arhivirati ter prakticirati antifašizem danes. Raziskovalni projekt Gala Kirna Protesti, umetniške prakse in kultura spomina v postjugoslovanskem kontekstu (ARIS, J6-3144, 2021-2025) se zaključuje z dvema dogodkoma, delavnico Podružbljanje partizanskega arhiva, s predstavitvijo digitalnega zemljevida Uporniška Ljubljana, knjige ZBORnik PRAKSA aktivističnega petja in dvojno številko revije Anthropos. Delavnica se bo pričela v sredo, 23. 4. 2025, ob 10.00 (UL FDV, AP19), se nadaljevala z vodenim ogledom po nekaterih partizanskih točkah odpora v Ljubljani (s pričetkom ob 14.00) ter se prvi dan zaokrožila s predstavitvijo knjige in predavanjem Chiare Bonfiglioli na ZRC SAZU (16.00–19.00). Program drugega dne se bo pričel ob 13. uri v Akademski čitalnici Aleša Debeljaka, kjer bo predstavljen izid dvojne številke revije Anthropos, sledil pa mu bo moderiran panel prispevkov o stripih. Lepo vabljeni!

Več

PREGLED MEDIJSKIH OBJAV
Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Izpostavljamo nekaj objav.
Ko iz prgišča pepela oživijo stare kulture (v oddaji sodeloval izr. prof. dr. Matija Črešnar, Oddelek za arheologijo FF, Radio Slovenija 2, 9. 4. 2025)
Baročne zgodbe o razcvetu dežele (razstava Barok Sloveniji: slikarstvo in kiparstvo avtorjev prof. dr. Mateja Klemenčiča in asist. - razisk. dr. Katra Meke, Oddelek za umetnostno zgodovino FF, Dnevnik, 10. 4. 2025)
Damijan Štefanc: Zastaviti bi si morali temeljno vprašanje, kako izobraziti mladega človeka 21.
stoletja (gost oddaje izr. prof. dr. Damijan Štefanc, Oddelek za pedagogiko in andragogiko FF, Prvi program Radia Slovenija, 10. 4. 2025)

Ciklus besednih postaj 2025 v Knjigarni FF: Com'è bello far mešat in Slovenščina v Italiji
Celoten ciklus je dosegljiv na spletni strani FF.

Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter
YouTube
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si