|
Formalna analiza znanstvene misli: individualni in socialni vidiki
Oddelek za filozofijo FF vabi na predavanje Boruta Trpina in Martina Justina z naslovom Formalna analiza znanstvene misli: individualni in socialni vidiki, ki bo v torek, 2. 4. 2024, od 13. do 14.30 (pred. 325). Znanstveno raziskovanje je kompleksen proces, pri katerem pa vsaj do neke mere vseeno lahko določimo, kateri postopki predvidoma vodijo do želenih ciljev (npr. zanesljivih spoznanj). V predavanju bosta predavatelja pokazala, kako nam pri določitvi teh postopkov lahko pomagajo formalna orodja, in sicer verjetnostno modeliranje in računalniške simulacije. V prvem delu z naslovom Formalizacija abduktivnega sklepanja Trpin na podlagi svojega nedavnega članka (Trpin, 2024) predstavi, kako nam verjetnostna orodja pomagajo razumeti prednosti in slabosti abduktivnega sklepanja, tj. sklepanja na resničnost razlage v luči njene razlagalne moči. V drugem delu z naslovom Simuliranje znanstvenih skupnosti nato Justin na podlagi svojega magistrskega dela pokaže primer uporabe računalniške simulacije za raziskovanje socialnih vidikov znanstvenega raziskovanja.
|
|
|
Cikel češkega in slovaškega filma
V torek, 2. 4. 2024, ob 18.30 bo potekala letošnja prva projekcija v okviru 6. letnika Cikla češkega in slovaškega filma v MKL Slovanski knjižnici v Ljubljani. Na sporedu bo slovaški film Če bi imel puško (rež. Štefan Uher), eden vodilnih primerov češkoslovaškega filmskega vala, ki pripoveduje o vojnem času s perspektive odraščajočega fanta. Uvodno predstavitev filma bo imel Wiktor Szotowski. Slovenske podnapise so pripravili študentje in absolventi slovakistike na Oddelku za slavistiko FF. Cikel češkega in slovaškega filma sta podprli Veleposlaništvo Slovaške republike v Ljubljani in Veleposlaništvo Češke republike.
|
Kdo se boji zelenega prehoda? Trajnostno, zeleno, krožno: Kaj od tega prepoznaš v študijskih programih in kaj v svojih vsakdanjih izbirah?
FF organizira interaktivno predavanje na temo trajnostnega prehoda. Na srečanju v četrtek, 4. 4. 2024, bomo med 10.30 in 12.00 v pred. 18 razbijali mite o zelenem prehodu, osvežili vpogled v osnovne pojme, preleteli aktualne evropske smernice, si s pomočjo orodja PSlifestyle izračunali svoj osebni ogljični odtis in v zaključni razpravi raziskali, kje in kako lahko trajnostne vsebine na pozitiven način vpnemo v študijske programe in v naš vsakdan. Vabljeni študentke in študenti, profesorji in profesorice, koordinatorice in koordinatorji študijskih programov in vsi drugi, ki bi radi vedeli več! Predavala bo mag. Ladeja Godina Košir, ustanoviteljica in direktorica CIrcular Change, Institut za krožno gospodarstvo, ter so-predsedujoča ECESP v Bruslju. Srečanju se bosta pridružili tudi Meta Pezdir, vodja projekta PSLifestyle pri Circular Change, ter Lucija Marovt, koordinatorka za Ekošole ter strateška svetovalka na projektih. Pridite z vprašanji, da bomo lahko skupaj izrisali odgovore!
|
|
Razstava: Bilo je poslano
Vabljeni na otvoritev razstave Mateja Zupana z naslovom Bilo je poslano, ki bo v četrtek, 4. 4. 2024, ob 18. uri v Galeriji Peti štuk (5. nadstr. FF). Razstava bo na ogled do 30. 4. 2024.
Več
|
Cikel pogovornih večerov na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF od študijskega leta 2024/2025 ponuja tudi pedagoško smer študija etnologije in kulturne antropologije. Ob Letu učitelja, za kar je FF razglasila leto 2024, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo tako še pred izvedbo te oblike dvopredmetnega magistrskega študija organizira cikel pogovornih večerov s kolegi etnologi in kulturnimi antropologi, ki se srečujejo tudi s številnimi pedagoškimi in andragoškimi oblikami dela. Prvi pogovorni večer o izkušnjah predstavljanja in učenja o etnološki in kulturni dediščini v osnovnih in srednjih šolah bo v četrtek, 4. 4. 2024, med 16.20 in 18.00 (P3, Zavetiška 5). Na njem bodo svoje izkušnje predstavili Mojca Jerala in Polona Ostanek (Srednja šola za gastronomijo in turizem Ljubljana), Janja Sivec (Legende), dr. Jasna Fakin Bajec (ZRC SAZU), Sonja Kogej Rus (Slovenski etnografski muzej), Saša Roškar (ZVKD OE Kranj) in mag. Darja Kranjc (Park Škocjanske jame). Pogovor bodo moderirali prof. dr. Rajko Muršič, izr. prof. dr. Mateja Habinc in doc. dr. Urša Valič.
|
|
Predavanja prof. Gabriele Poblet Denti (Avtonomna univerza v Barceloni)
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF vljudno vabi na predavanji v ponedeljek, 8. 4., in sredo, 10. 4. 2024, ko bo pri njih gostovala prof. Gabriela Poblet Denti z Avtonomne univerze v Barceloni. Predavanji bosta potekali na Zavetiški 5 v angleškem jeziku.
Ponedeljek, 8. 4., od 14.40 do 18.00 (pred. P2): Pregled migracij z Latinsko Ameriko; "Ekonomske vs. prisilne migracije;
sreda, 10. 4., od 13.00 do 16.20 (pred. P3): Feminizacija migracij in spolne neenakosti; Kronično nasilje v Srednji Ameriki. Vljudno vabljeni!
|
Predstavitev knjige Preslišani glas iz fašističnih taborišč
Vabljeni na predstavitev knjige Preslišani glas iz fašističnih taborišč / Internatite. Una voce inascoltata dai campi fascisti (1940–1943), italijanski prevod dela Fortunata Mikuletiča, ki bo v ponedeljek, 8. 4. 2024, ob 12.30 (Atrij ZRC SAZU).
Več
|
|
Simpozij Razstavljanje na Slovenskem III
Oddelek za umetnostno zgodovino FF vabi na tretji simpozij o razstavljanju likovne umetnosti, arhitekture in oblikovanja ter razstavnih institucijah na Slovenskem. Simpozij se bo odvijal v dvorani Mestnega muzeja Ljubljana, 11. 4. 2024 od 10.00 do 17.50 in 12. 4. 2024 od 9.30 do 17.30. Dober odziv in pestrost z razstavljanjem povezanih vsebin na prvem in drugem znanstvenem srečanju v letih 2019 in 2022 sta pokazala, da strokovno in tudi širšo javnost zanima razmislek tako o samem področju kot o nanj nanašajočih se temah. Lepo vabljeni!
Več
|
|
|
|